Niedziela, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 4312
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: "Perfekcyjne Polonika" – kolejna odsłona

Sobota, 15 września 2018, 6:48
Aktualizacja: 9:26
Autor: Robert Bajek
REGION, Jedlina-Zdrój: "Perfekcyjne Polonika" – kolejna odsłona
Fot. Robert Bajek
W Pałacu Jedlinka w Jedlinie–Zdroju odbył się wczoraj wernisaż wystawy, zorganizowanej w ramach cyklu "Perfekcyjne Polonika". Tym razem przedstawiony został jeden z nielicznych pozostałych obrazów pędzla Antoniego Gruszeckiego.

Urodzony w 1734 roku w Poczajowie Antonii Gruszecki był greckokatolickim mnichem należącym do zakonu bazylianów i oczywiście malarzem. Studia ukończył we Lwowie. Na pewien czas opuścił zakon i wyjechał do Krakowa, a następnie do Warszawy. Po powrocie do bazylianów osiadł w klasztorze w Supraślu. Tam też zmarł w roku 1798. Malował głównie portrety, obrazy religijne i freski. Niestety niewiele obrazów Gruszeckiego przetrwało do naszych czasów. Prezentowany podczas wczorajszego wernisażu obraz powstał w 1793 roku i jest jednym z zaledwie kilku, które można podziwiać.

Ciekawostką jest kwestia identyfikacji osoby widniejącej na obrazie. Według nalepki znajdującej się na odwrocie obrazu jest to Sofonisba - córka kartagińskiego wodza Hazdrubala, żona Syfaksa, króla Numidii, a więc autentyczna postać historyczna. Jednak według mało czytelnego napisu widniejącego bezpośrednio na obrazie sportretowana kobieta to Ghismonda - wymyślona postać występująca jedynie w noweli wchodzącej w skład Dekamerona Boccaccia.

Projekt "Perfekcyjne Polonika - Ważne Dzieła Kultury Polskiej" to cykl sześciu wystaw, prezentujących sprowadzone zza granicy wybitne dzieła, związane z Polską. Wystawom towarzyszą warsztaty naukowe dla studentów i uczniów szkół, prelekcje i koncerty. Organizatorem projektu "Perfekcyjne Polonika" są Fundacja Supralibros z Jaworzna i Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka w Jedlinie-Zdroju.

Do tej pory na wystawach w ramach projektu "Perfekcyjne Polonika" zaprezentowano zaprezentowano dzieło Kazimierza Siemienowicza: "Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza" z roku 1650, rękopis listu generała Jana Henryka Dąbrowskiego - bohatera polskiego hymnu narodowego i pochodzącą z 1575 roku Biblię Leopolity - najstarszy przekład Pisma Świętego na język polski.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group