Według posłanki, szczególnie niekorzystne w przyszłości może się okazać zabranie pieniędzy wszelkiego rodzaju ośrodkom pomocy społecznej i wsparcia dla osób najuboższych. Mniej będzie na letni wypoczynek dzieci i młodzieży, kampanie informacyjne na temat rodzin zastępczych, dożywianie dzieci z ubogich rodzin oraz zasiłki dla najbiedniejszych. Oszczędności odczują też na własnej skórze organizacje kombatanckie. - Do tej pory kombatanci mogli liczyć na wsparcie w ważnych dla nich chwilach, przy organizacji okolicznościowych imprez rocznicowych czy przy innych okazjach. Teraz, aby otrzymać dotację, będą musieli wystartować w konkursie, złożyć projekt i przejść całą biurokratyczną drogę. To może się dla okazać niewykonalne dla 80-letnich staruszków – wyjaśnia Anna Zalewska.
Lista oszczędności jest długa. Obcięte fundusze będzie miała straż pożarna i graniczna, policja, służba zdrowia i krwiodawstwo. - Niestety, nie widać oszczędności w administracji rządowej. W ministerstwach: szkolnictwa wyższego, edukacji, czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości liczba etatów wzrosła o kilkadziesiąt osób w każdym z nich. Rekordy rozrzutności bije ministerstwo sportu, które wypłaca gigantyczne nagrody pracownikom spółki PL 2012, przygotowującej zawody piłkarskie EURO, a wynagrodzenia wzrosły tam o 40 procent – wylicza posłanka.
Anna Zalewska przypomina też o sprawie ważnej dla lokatorów spółdzielni mieszkaniowych. - Lokatorzy mieszkań spółdzielczych mają czas do końca roku, aby złożyć wniosek o wykup mieszkania. Tylko do tego czasu będzie obowiązywać ustawa, regulująca tę sprawę. Niektóre jej zapisy zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, a zatem po 1 stycznia 2010 roku ustawa będzie podlegać nowelizacji – wyjaśnia posłanka. Złożenie wniosku do 31 grudnia 2009 roku będzie podstawą do ubiegania się o sprzedaż mieszkania po cenach preferencyjnyc