Wtorek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 4093
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Osuszanie po zalaniu – jak zapobiec wilgoci w budynku?

Wtorek, 26 marca 2024, 8:39
Aktualizacja: 10:52
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Osuszanie po zalaniu – jak zapobiec wilgoci w budynku?
Fot. użyczone
Zalanie to sytuacja, która może bardzo skomplikować życie. To nie tylko straty spowodowane zniszczeniem wyposażenia domu, konieczność zainwestowania pieniędzy w remont i zakup nowego wyposażenia, ale także i walka ze skutkami, jakie pozostawia po sobie zalanie. Przy zalaniach nie wystarczy tylko posprzątać powstały bałagan i usunąć wodę, trzeba także nastawić się na konieczność wymiany sprzętów, mebli, a także materiałów np. podłogi. Wiele zależy od stopnia zalania mieszkania. Poniżej sprawdzimy, co można zrobić, aby zapobiec wilgoci w budynku.

Zalanie – co robić?

Zalane mieszkanie budzi grozę i przerażenie. Nikt nie chciałby wrócić do domu po ciężkim dniu pracy i zastać przedmioty swojego mieszkania pływające w salonie czy każdym innym pomieszczeniu. Taka sytuacja bez wątpienia budzi lęk. Najłatwiej byłoby zapobiegać, jednak nie zawsze się da. Kiedy dojdzie do sytuacji, trzeba działać z rozmysłem. Osuszanie po zalaniu będzie z pewnością ważnym zadaniem w przypadku kiedy doszło do zalania. Firmy oferujące osuszenia mieszkania po zalaniu świetnie radzą sobie, dzięki zastosowaniu odpowiednich metod i sprzętu - https://osuszanie24.com/uslugi/osuszanie-po-zalaniu/. Z pewnością uporanie się ze skutkami zalania jest dużo łatwiejsze, gdy ma się do dyspozycji doświadczoną ekipę, która pomoże osuszyć ściany i podłogi.

Zanim jednak wpuści się ekipę osuszającą dom, warto jednak zaprosić rzeczoznawcę albo przynajmniej zrobić zdjęcia. Kolejnym ważnym krokiem, niecierpiącym zwłoki będzie wynoszenie z zalanego obiektu przedmiotów, które można jeszcze odrestaurować lub które jeszcze nie ucierpiały w wyniku zalania.

Zalana łazienka

Kiedy do zalania dochodzi w łazience lub ubikacji, nie wystarczy jedynie zetrzeć wodę z podłogi. Jeśli woda przenika przez sufit i spływa po ścianach, to znak, że samo usunięcie wody z podłoża jest niewystarczające i trzeba przedsięwziąć inne działania. Kluczowe w tym momencie jest osuszanie ścian po zalaniu. Można to oczywiście zrobić na własną rękę, jednak sam proces suszenia może być zbyt długotrwały i nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Po czasie źle osuszona ściana może pokryć się wykwitami pleśni, co jest już sygnałem dla właściciela mieszkania, że problem jest dużo poważniejszy.

Woda spływająca po ścianach wnika w głąb ich struktur. Mokra, wilgotna ściana jest nie tylko nieprzyjemnie zimna w dotyku, ale także może stanowić najlepsze środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. W chłodnych i wilgotnych pomieszczeniach takie drobnoustroje rozwijają się w szalonym tempie. Reakcja na takie wykwity pleśni pod postacią spryskania miejsca występowania grzybów specjalnym środkiem jest niewystarczające. Jeśli ściana po zalaniu nie została osuszona (pozbawiona wilgoci, która zdążyła wniknąć w jej wewnętrzną strukturę), eliminacja wykwitów pleśni jest syzyfową pracą. Problem i tak z czasem powróci. W środowisku łazienkowym jest o tyle trudniej, że to miejsce, gdzie para i wilgoć eksponowane są w zasadzie każdego dnia. Jeśli dodatkowo wcześniej pomieszczenie to było zalane, można być pewnym, że pleśń pojawi się bardzo szybko na ścianach, gdy nie zostało przeprowadzone profesjonalne osuszanie ścian po zalaniu. Zapobieganie pojawieniu się pleśni po zalaniu jest istotne, a zacząć należy od prac osuszeniowych. Można się przeliczyć, jeśli stawia się wyłącznie na osuszanie zalanego pomieszczenia poprzez ogrzewanie. Nawet nadmierne ogrzewanie pomieszczenia może nie wystarczyć, jeśli problem z zalaniem był znacznie poważniejszy.

Zapobieganie wilgoci

W jaki sposób można zapobiec wilgoci w domu? Najlepiej regularnie wietrzyć dom, stosować okap kuchenny podczas gotowania i dbać o wietrzenie łazienki po kąpieli. Brak okna w łazience może być utrudnieniem, jednak pamiętać trzeba o tym, że w takim pomieszczeniu należy pomyśleć o kratce wentylacyjnej i najlepiej wiatraczku wyciągającym gorące, wilgotne powietrze na zewnątrz. Warto też mieć na uwadze odpowiednią reakcję w przypadku zalania łazienki, przez sąsiada mieszkającego nad mieszkaniem. Tutaj niezbędna będzie ekipa świadcząca usługi, takie jak osuszanie budynków po zalaniu, gdzie przy użyciu specjalnych nagrzewnic i urządzeń absorpcyjnych wilgoć, zostanie zlikwidowany problem. Bagatelizowanie problemu z wilgocią, która zdołała przeniknąć do ścian, sufitu, czy nawet podłoża (jeśli zalana była podłoga pomieszczenia) szybko przerodzi się w dużo poważniejszy problem, jakim będzie pleśń. Zapobieganie wilgoci zaczyna się od całkowitego osuszenia pomieszczenia, a po skończonym zabiegu suszenia przeprowadza się również dezynfekcję, w tym ozonowanie. Brak takich działań doprowadzi do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, które nie będą stanowiły tylko i wyłącznie problemu estetycznego – wykwity pleśni w widocznym miejscu na ścianie. Zapobieganie wilgoci polega także na stosowaniu odpowiednich rozwiązań. Wśród nich można znaleźć osuszacze powietrza wykorzystywane w warunkach domowych. Mało tego można nawet samodzielnie wykonać domowej roboty osuszacz pomagający absorbować nadmiar wilgoci w pomieszczeniu.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group