Grupa młodzieży z Gminnego Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu wzięła udział w pogadance na temat Francji, jej kultury, geografii, historii, związków z Polską i wpływów francuskiego na inne języki europejskie, w tym polskiego. O tym wszystkim opowiadała Iwona Szymańska, nauczyciel doradca metodyczny języka francuskiego.
Gimnazjaliści chętnie słuchali o związkach Polski z Francją, o modzie na wszystko, co francuskie, która rozpowszechniła się w naszym kraju w XVII i XVIII wieku. Dla wielu zaskoczeniem było, że tak dużo słów z naszego języka pochodzi właśnie z francuskiego, a zjawisko to obejmuje prawie każdą dziedzinę życia. Jednak w ćwiczeniu polegającym na dopasowywaniu słów pochodzenia francuskiego do różnych dziedzin, spisali się bardzo dobrze wiedząc, że ballada czy kolaż to sztuka, galantyna czy ekler to kulinaria, a butonierkę należy kojarzyć z modą. Ważnym elementem zajęć była degustacja potraw kuchni francuskiej.
- Pomysł popularyzowania języka i kultury francuskiej realizujemy już od kilku lat. Marzec jest dobrym momentem, bo Międzynarodowy Miesiąc Frankofonii na świecie. Co roku w tym okresie zapraszamy do wspólnych działań wszystkich, którzy uczą się francuskiego, nauczycieli, wałbrzyski oddział Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Stowarzyszenie Alliance Francaise. Księgarnia językowa jest naturalnym miejscem do promocji języków obcych i rozmów o innych krajach – mówiła prowadząca wałbrzyską placówkę Polanglo, Magdalena Tumasz.