- Nasze auta były już bardzo wyeksploatowane. Ich utrzymanie coraz więcej kosztowało. Ogłosiliśmy przetarg na zakup nowych, postanowiliśmy przy tym, że pozostaniemy przy tej samej marce. Jest to dla WORD-u korzystne, bo firma, która dostarczy nowe auta, od razu zabierze te stare, odliczając je od rachunku – wyjaśnia dyrektor WORD, Leszek Tkaczyk.
Pierwsze nowe pandy zostaną dostarczone do Wałbrzycha niebawem, a zatem pierwsi kursanci zasiądą za ich kierownicami już pod koniec marca.
Obecnie WORD odnotowuje niewielki spadek liczby kursantów.
- Jest to związane prawdopodobnie z ostrą i śnieżną zimą, a poza tym w dorosłość wchodzą roczniki z niżu demograficznego - wyjaśnia dyrektor.
W ubiegłym roku WORD przeprowadził 43 tysiące egzaminów praktycznych i około 20 tysięcy - teoretycznych.
- Te liczby mówią, że przeciętnie tylko co trzecia osoba kończy egzamin wynikiem pozytywnym. Reszta musi powtarzać, czasem kilka razy. Ale ekstremalnych przypadków, na przykład żeby ktoś zdawał bez powodzenia dziesięć albo więcej razy, mamy bardzo niewiele - wyjaśnia Jan Gurazda, zastępca dyrektora WORD.
Przypomina też o dodatkowych szkoleniach dla kierowców, którzy zbliżają się do granicy 24 punktów karnych. Po przekroczeniu tego limitu, kierowca musi przystąpić do egzaminu, tak, jakby się po raz pierwszy starał o prawo jazdy.
- My proponujemy jednodniowe szkolenie, po którym kierowcy zostanie odjęte 6 punktów karnych. Z takiej formy zmniejszania kary można skorzystać raz na pół roku - wyjaśnia Jan Gurazda.
Szkolenie kosztuje 250 zł. Polega na wysłuchaniu wykładów psychologa i policjanta z drogówki.
- Często polega to na oglądaniu dość drastycznych zdjęć i filmów z wypadków drogowych, żeby pobudzić wyobraźnię - dodaje Gurazda.
Sporo klientów na tego typu szkolenia przysparza WORD-owi zakupiony niedawno fotoradar.
WORD przeznacza znaczne sumy na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Tylko w 2009 roku wydano na ten cel 216 tysięcy złotych. Organizowane są konkursy dla młodzieży, szkolenia dla kierujących ruchem, nawiązywana jest współpraca ze szkołami, policją i strażą miejską.
- Od paru lat szkolimy też organizatorów pielgrzymek do Częstochowy, żeby docierały bezpiecznie do celu - podkreślają obaj dyrektorzy.
Od 1 marca WORD będzie pracował także w soboty oraz dłużej we wtorki.