Europejska Noc Muzeów to ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem we wszystkich europejskich krajach impreza kulturalna, która polega na udostępnianiu muzeów, galerii i innych placówek kulturalnych w godzinach nocnych, a na przybywających gości oprócz stałych wystaw i prezentacji czekają najczęściej dodatkowe atrakcje, takie jak koncerty i inne wydarzenia artystyczne, warsztaty czy zwiedzanie przestrzeni na co dzień nie udostępnianych. Noc Muzeów stanowi znakomitą okazję do spojrzenia na muzeum z zupełnie innej, nieznanej strony.
Wałbrzyskie Muzeum Porcelany w tym roku postanowiło zorganizować Europejską Noc Muzeów wspólnie z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wałbrzychu, z którą podjęło współpracę. Umożliwiało to odwiedzenie dwóch znakomitych zabytków doby klasycyzmu, czyli Pałacu Albertich, w którym znajduje się Muzeum Porcelany i Kościoła Zbawiciela, należącego do Parafii podczas jednej wizyty na wałbrzyskiej starówce.
W Muzeum Porcelany prezentowany był świat Białego Złota. Imponująca ekspozycja stała, prezentująca obiekty zarówno z fabryk i manufaktur śląskich, jak i europejskich, a także polską ceramikę z lat 50. i 60. ubiegłego wieku wzbogacona została o wystawę czasową - "Śląska porcelana Art deco". Odbyły się też warsztaty plastyczne dla dzieci. Nocne zwiedzanie wyjątkowego Kościoła Zbawiciela również stanowiło nie lada atrakcję. Można było poznać tajemnice i sekrety budowli i jej otoczenia. Kościół został zbudowany w latach 1785-1788 według projektu Carla Gottharda Langhansa. Warto zaznaczyć, że urodzony w Kamiennej Górze Carl Gotthard Langhans był również projektantem Bramy Brandenburskiej w Berlinie.