12 miejsce w ogólnopolskim rankingu zajął Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, czyli ,,Latawiec”. Natomiast Specjalistyczny Szpital im. dr. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu zajął miejsce 24.
Szpital im. Alfreda Sokołowskiego to przykład udanej restrukturyzacji. Zostały do niego włączona szpitale miejski i dziecięcy, 1 października otwarto ośrodek psychiatryczny, budowany jest oddział ratunkowy.
- Szpital ma 30 oddziałów, ale kardiologia interwencyjna, chirurgia urazowa i ortopedyczna oraz neurochirurgia generują 80 proc. przychodów i decydują o głównym profilu naszych pacjentów – wyjaśniał dla Rzeczpospolitej dr Roman Szełemej, dyrektor ds. medycznych. Placówka w styczniu otworzyła niepubliczny ośrodek radioterapii. Na Dolnym Śląsku to drugie takie miejsce po Wrocławiu.
Oceniano przede wszystkim zarządzanie placówką i jakość opieki, jaką szpital oferuje oraz posiadane certyfikaty. Pod uwagę brano także komfort pobytu pacjentów w placówce, uwzględniając składane przez nich skargi oraz przeanalizowano zdarzenia niepożądane.
Podsumowujący ranking stwierdzili, że widoczna jest wyraźna poprawa i opieki zdrowotnej w ciągu kilku ostatnich lat, i poprawa kondycji finansowych szpitali – 75% placówek, które zgłosiły się do konkursu, osiągnęło dodatni wynik. Co warte podkreślenia – szpitale coraz częściej sięgają po środki unijne.