Z tej okazji przygotowano szereg bezpłatnych zajęć:
8 września | godz. 12:00-13:00
"W poszukiwaniu kwiatu paproci" - zajęcia terenowo-warsztatowe dla dzieci w wieku 10-13 lat. Część terenowa odbywa się na jednej z wałbrzyskich hałd, gdzie dzieci poszukują skamielin, druga - w Centrum Ceramiki Unikatowej, gdzie uczestnicy tworzą własne skamieliny, czyli odbicia roślin w plastycznym materiale. Obowiązują zapisy.
8 września | godz. 17:00
Wernisaż wystawy minerałów i skamielin (we współpracy z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk o Ziemi, Oddział Sudecki). Prezentowane okazy - dziedzictwo ziemi - przedstawiają krajobraz w innym wymiarze: takim, jakim był on miliony lat temu. Dziś jest to także historia przemysłu, który wydobył skamieliny na powierzchnię, umożliwił nam ich odkrywanie.
10 września | godz. 11:00-13:00 oraz 15 września | godz. 13:30-14:30
Spacer śladami wałbrzyskiego przemysłu - na trasie zwiedzający zobaczą architekturę związaną ze słynną wałbrzyską porcelaną, wlot do najstarszej na kontynencie europejskim sztolni spławnej używanej w górnictwie, a także relikty górnictwa zapisane w urbanistyce i architekturze, z kolei wałbrzyszanie odkryją na nowo przestrzenie swym codziennych wędrówek. Grupa startuje z terenu Starej Kopalni (rezerwacja miejsc).
15 września | godz. 10:00-11:30, 11:30-13:00
Warsztaty kartograficzno-krajobrazowe. Zajęcia dla dwóch grup (gimnazjalistów i licealistów), w trakcie których młodzi ludzie dowiedzą się, jak przemysł wydobywczy kształtował krajobraz w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym. Zajęcia połączone ze zwiedzanie Starej Kopalni (rezerwacja miejsc).