- Do istniejącego oddziału ratunkowego, który już był na dość dobrym poziomie, została dobudowana druga część. Wypełnia ona wszystkie, najbardziej nawet wyśrubowane, normy i kryteria wyposażenia i infrastruktury, jakie obowiązują w szpitalnych oddziałach ratunkowych – wyjaśnia zastępca dyrektora szpitala, Roman Szełemej.
Liczba stanowisk na OIOM zwiększyła się z pięciu do dziesięciu.
- To absolutnie zaspokaja potrzeby regionu wałbrzyskiego - mówi dyrektor.
Dzięki przebudowie będzie można też urządzić nowoczesną, klimatyzowaną, dobrze wyposażoną szatnię z zapleczem sanitarnym i socjalnym dla około dwustu pracowników. - Warunki pracy zdecydowanie się poprawią - podkreśla Roman Szełemej.
Kierownictwo szpitala jest umiarkowanie zadowolone z tegorocznego kontraktu na usługi medyczne.
- Pieniędzy mamy tyle samo co w zeszłym roku. Kontrakt jest nieznacznie zwiększony z powodu otwarcia oddziału psychiatrycznego - wyjaśnia dyrektor.
Na świadczenie usług medycznych szpital otrzyma w 2010 roku ok. 123 milionów zł.
- Bylibyśmy całkowicie spokojni, gdyby kontrakt został zwiększony o kilkanaście procent - dodaje Roman Szełemej.
Dyrekcji szpitala sen z oczu spędzają nieopłacone zabiegi medyczne, które zostały wykonane już po wyczerpaniu limitów.
- Nadwykonania wynoszą ok. 8 milionów zł. Będziemy się o te pieniądze upominać w Narodowym Funduszu Zdrowia. Spróbujemy polubownie, ale jeśli nasze upominanie o zwrot pieniędzy nie da efektu, pozostanie sąd - tłumaczy dr Szełemej.
Dodaje przy tym, że droga sądowa to jednak ostateczność i dlatego będzie kontynuował rozpoczęte już negocjacje z NFZ.
W tym roku w szpitalu im. Sokołowskiego nadal będą prowadzone programy profilaktyczne dla kobiet (mammografia) oraz dla wszystkich w zakresie wczesnego wykrywania raka jelita grubego (kolonoskopia). Więcej środków zostanie przeznaczonych na rozwój leczenia chorób nowotworowych. Zmodernizowana zostanie sterylizatornia.