Pierwszy raz wygrali przed rokiem. W ostatnią sobotę, 26 listopada reprezentacja II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu po raz drugi zwyciężyła w konkursie pod nazwą „Fizyka jest ciekawa”. Z Poznania wrócili także z I i miejscami indywidualnie, pucharami i nagrodą w postaci kilkudniowej wycieczki do Berlina.
Drużyna, której opiekunem jest nauczyciel fizyki i opiekun koła naukowego Wojciech Magierski wystąpiła w składzie: Piotr Gruszewski (I miejsce indywidualnie), Oskar Słowik (I miejsce indywidualnie), Mateusz Puzio, Michał Synoś i Arkadiusz Mąkosa.
W trakcie konkursu uczestnicy nie tylko rozwiązywali rożnego rodzaju zadania teoretyczne, ale przede wszystkim wykonywali doświadczenia. Wałbrzyszanie zaprezentowali pomiar składowej poziomej indukcji pola magnetycznego Ziemi metodą Gaussa z wykorzystaniem zestawu pomiarowego „Sonda”.
– Wszystkim ten pomysł bardzo się podobał. Doświadczenie jest oparte na koncepcji jednego z „ojców” magnetyzmu Carla Friedricha Gaussa, ale dość mocno przez nas zmodyfikowanej. Wykazaliśmy, że prostymi metodami można wyznaczyć tę wielkość, a nasze wyniki były nawet dokładniejsze, niż prezentowane w podręcznikach – mówił Wojciech Magierski.
Konkurs był częścią projektu "Fizyka jest ciekawa" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i obejmował 70 wybranych liceów z trzech województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Każda ze szkół została wyposażona w sprzęt potrzebny do jego realizacji i wdrożenia. W 70 pracowniach fizycznych pojawiło się po pięć notebooków wraz z zestawem pomocy dydaktycznych, drukarka oraz zestawy do pracy.
Jak czytamy na stronie projektu: „Celem projektu "Fizyka jest ciekawa" jest rozwój umiejętności uczniów liceów ogólnokształcących w zakresie kompetencji kluczowych w obszarze nauk matematyczno-przyrodniczych, głównie fizyki. Jego realizację umożliwia wykorzystanie nowatorskiej pomocy edukacyjnej, opracowanej z myślą o usprawnieniu nauczania przedmiotów ścisłych”.
Uczniom i ich opiekunowi gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w dalszym zgłębianiu niełatwych zagadnień fizyki.