W okresie trzech lat działalności członkowie WKF starali się, aby w wałbrzyskiej fotografii wiele się działo. W klubie lawinowo pojawiały się nowe osoby, często wałbrzyszanie dobrze już znani w światku fotograficznym, a także osoby z dorobkiem i zapałem.
Okazało się także, że do Wałbrzycha na spotkania WKF zaczynają zjeżdżać fotografowie z pobliskich miast, których przyciągnęła atmosfera, jaką WKF oferował. Były w tej krótkiej jeszcze historii Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego dni piękne i napawające optymizmem, ale pojawiały się też czarne chmury nad wałbrzyską fotografią.
Pewne zdarzenia z ubiegłego roku zostawiły trwały ślad w umysłach wałbrzyskich fotografów i członków WKF. Okazało się bowiem, że decydenci, zamiast pomagać, zaczęli pewnymi decyzjami zwyczajnie przeszkadzać. W tej chwili przyszłość wałbrzyskiej fotografii jest niepewna. Społeczność fotograficzna pozbawiona galerii, przy której mogli skupiać się twórcy, została w pewnym sensie „bezdomna". Wałbrzyskich fotografików boli również fakt, że nie mogli oni liczyć na przychylność i wywiązanie się z obietnic władz miasta, które pod koniec 2009 roku zapewniały, że Wałbrzyski Klub Fotograficzny nie zostanie pozbawiony „swojej" galerii. Mowa oczywiście o Galerii pod Atlantami, która teraz staje się biblioteczną salą wielofunkcyjną.
Mimo tych trudności całe środowisko twórcze skupione wokół stowarzyszenia WKF śmiało spogląda w przyszłość i planuje już w bieżącym roku kolejne działania, które będą służyć popularyzacji fotografii. Dzieje się tak za sprawą aktywnego udziału w pracach klubowych wielu zaangażowanych osób. Podejmowane są działania na rzecz powołania miejskiej Galerii Fotografii, która stałaby się nowym domem dla Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego.
W okresie trzyletniej działalności WKF odbyło około 25 oficjalnych spotkań klubowych, podczas których prezentowane były prace zarówno związanych z klubem wałbrzyszan jak i osób przyjezdnych. Członkowie WKF wzięli udział w wielu krajowych i międzynarodowych plenerach - dwukrotnie w Światowym Dniu Fotografii Otworkowej czy w plenerze „Stara Kopalnia”. Zorganizowali ponadto kilkanaście wystaw, które ciszyły się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Wałbrzycha. Wystarczy tylko wspomnieć o wystawach - wielka i ciesząca się ogromnym zainteresowanie wystawa I TRIENNALE Fotografii Wałbrzyskiej, poplenerowa wystawa fotografii otworkowej - PINHOLE OPEN AIR 2008 oraz PINHOLE OPEN AIR 2009 czy zbiorowa wystawa WKF - FOTOGENICZNY WAŁBRZYCH.