O eksponatach i wystawie opowiadali zebranym podczas wczorajszej konferencji prasowej zorganizowanej w Sali Wystaw Zamku Książ Piotr Oszczanowski - dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Beata Lejman - kusztosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu i jednocześnie kurator wystawy i Krzysztof Urbański - prezes zarządu Zamku Książ. Natomiast Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha i Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego wyrażali radość z faktu, że możliwe było zorganizowanie tej wystawy i podkreślali jej wagę i znaczenie dla Zamku Książ i dla Wałbrzycha.
- Projekt który realizujemy to historyczne wydarzenie dla Zamku Książ. Nie przesadzę mówiąc, że jest to precedensowe przedsięwzięcie w Polsce - powiedział Krzysztof Urbański
Przygotowania do otwarcia wystawy w Zamku Książ trwały kilka miesięcy. Aby zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu mogły pojawić się w zamkowych salach niezbędne było stworzenie odpowiednich warunków zarówno konserwatorskich jak i warunków bezpieczeństwa. Ważnym elementem okazała się też właściwa ekspozycja i odpowiednie, specjalnie dobrane oświetlenie. Warto dodać, że wystawa jest dopiero pierwszym etapem planowanych metamorfoz. W planach jest ciągły rozwój tego projektu i dalsze wzbogacanie oferty.
- Chociaż dziś mówimy o kilkudziesięciu dziełach sztuki, które chcemy zaprezentować w zabytkowych wnętrzach tego urokliwego zamku, to mamy świadomość tego, że dokonujemy pewnego rodzaju przełomu. Misją muzeum jest przede wszystkim gromadzenie i zabezpieczanie spuścizny artystycznej. Dochodzi do tego obowiązek jej konserwowania, naukowego opracowywania czy wreszcie upowszechniania. Ale dzisiaj coraz bardziej do tych zadań pretenduje jeszcze jeden obowiązek - chroniąc bogactwo artystyczne musimy nauczyć się nim dzielić. Dzieło sztuki dopiero wówczas odzyskuje swoją pierwotną wartość, kiedy jest podziwiane, kiedy możemy z nim obcować- powiedział Piotr Oszczanowski
W salach Zamku Książ będzie można zobaczyć 38 obrazów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” będzie składać się z trzech części. W Sali Wystaw będzie można zobaczyć między innymi scenę z „Metamorfoz” Owidiusza i cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Druga część wystawy umiejscowiona będzie na obszarze Traktu Barokowego a zobaczyć będzie tam można portrety, martwe natury, przedstawienia mitologiczne i pejzaże. Część trzecia wystawy pokazywana będzie w Sali Konrada, gdzie pojawią się między innymi portrety legendarnych władców z dynastii Przemyślidów oraz Piastów. Nie zabraknie też historii Hochbergów, Habsburgów i Hohenzollernów. W ramach wystawy oprócz obrazów zaprezentowane zostaną też dwie rzeźby.