Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4102
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Mam haka na raka

Sobota, 25 kwietnia 2009, 0:03
Aktualizacja: Sobota, 25 kwietnia 2009, 11:16
Autor: aga
Wałbrzych: Mam haka na raka
I Liceum Ogólnokształcące
Fot. aga
Mam haka na raka – to hasło akcji, w której uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu.
Ta najgorsza z diagnoz lekarskich wcale nie musi być wyrokiem śmierci.

To już druga edycja ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Mam haka na raka". W tym roku włączyli się w nią uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. Patronat nad wałbrzyskimi licealistami objęli m.in. posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka i burmistrz Mieroszowa Andrzej Laszkiewicz.

Celem akcji jest upowszechnienie wśród społeczeństwa wiedzy na temat profilaktyki i możliwości leczenia chorób nowotworowych. Zainteresowali się nią młodzi ludzi, to właśnie oni chcą trafić do szerszej rzeszy społeczeństwa i mieszkańców naszego miasta. Akcja prowadzona jest na kilku płaszczyznach.

Uczniowie odwiedzili m.in. nasze wałbrzyskie hospicjum im. Jana Pawła drugiego. Wszędzie byli bardzo serdecznie przyjmowani. Twierdzą, że ludzie chcą o tej chorobie rozmawiać. Dla wielu nie jest to już dziś temat tabu, choć z pewnością nie łatwo o tym mówić.

- Odwiedziliśmy wałbrzyskie hospicjum i rozmawialiśmy z chorymi. To dla nich bardzo ważne, bo nawet zwykłe odwiedziny są bardzo ważne- mówi Paulina Kaczor, uczennica ILO w Wałbrzychu

Młodzi ludzie zainteresowali się akcją, ponieważ chcą pomóc i wierzą, że ich głos coś zmieni. Jak się okazało zarówno nasze społeczeństwo jak i mieszkańcy Wałbrzycha mają bardzo znikomą wiedzę na temat chorób nowotworowych.

- Chorzy mają znikomą wiedzę na temat choroby jaka ich dotknęła, a niektórzy w ogóle nic nie wiedzą. Jeżeli chorobę wykryje się wcześnie jest szansa - twierdzi Marek Strzyż uczeń ILO w Wałbrzychu

Rak wcale nie oznacza wyroku. Wiedzą o tym uczniowie I Liceum w Wałbrzychu, a także ci, z którymi rozmawiali.

- Nie bójmy się robić badań i pamiętajmy, że rak wcale nie musi być wyrokiem - mówi Anna Połeć, uczennica ILO w Wałbrzychu

Uczniowie chcieli coś zrobić dla innych, podzielić się swoją wiedzą z tymi, których los nie oszczędził. Miejmy nadzieję, że teraz zmieni się nastawienie Polaków i mieszkańców Wałbrzycha do tego tematu.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group