Poniedziałek, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 4073
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: List otwarty do kandydatów

Piątek, 24 września 2010, 13:07
Aktualizacja: 13:08
Autor: Sven
Wałbrzych: List otwarty do kandydatów
Janusz Bartkiewicz
Fot. Sławomir Pawlik
Sprawą Mo – Bruk–u od wielu miesięcy zajmuje się radny Rady Powiatu Krzysztof Pacierpnik, Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Obywatel”, a od niedawna także kandydujący na Urząd Prezydenta Wałbrzycha Patryk Wild.

Problemem interesują się od dawna ekolodzy, najbardziej jednak wałbrzyszanie, mieszkający obok kontrowersyjnego zakładu.

Mając nadzieję, że nie chodzi tu tylko o zbijanie kapitału politycznego przed wyborami, publikujemy list otwarty, jaki dotarł do naszej redakcji.


List Otwarty
Do kandydatów na urząd Prezydenta Miasta Wałbrzycha

Szanowni Państwo!

W imieniu własnym, a także w imieniu członków Stowarzyszenia Aktywnościo Lokalnej „Obywatel”, jak również w imieniu mieszkańców Wałbrzycha, zwracam się do Szanownej Pani i Panów z gorącym apelem o podjęcie wspólnych wysiłków w rozwiązaniu jednego z najważniejszych problemów Wałbrzycha i jego mieszkańców, jakim jest funkcjonowanie przy ul. Górniczej, komercyjne składowisko azbestu oraz zakład Recyklingu Odpadów Niebezpiecznych, należących do firmy Mo – Bruk z /s w Korzennej.

Jest Waszym obywatelskim obowiązkiem, osób kandydujących do najwyższej funkcji związanej z zarządzaniem miasta, podjecie działań zmierzających do wyeliminowania wszelkich zagrożeń dla życia i zdrowia mieszkańców Wałbrzycha, niezależnie od tego, czy skutki zagrożenia wystąpią dziś, czy dopiero w przyszłości. Waszego zdecydowanego działania, w obliczu prawdopodobnej katastrofy ekologicznej, grożącej Naszemu miastu i jego mieszkańcom, oczekują Ci wszyscy, którzy w Wałbrzychu zamierzają nadal mieszkać, pracować i realizować swoje wszelkie plany życiowe.

Nikt nas, mieszkańców Wałbrzycha, nie informował, że w centrum miasta składowane są toksyczne i rakotwórcze odpady, stwarzające poważne ryzyko powstania nieodwracalnych zmian w stanie zdrowia człowieka. Nikt nas – mieszkańców, nie pytał o zdanie, czy chcemy mieć u siebie zabójczy azbest, zwożony do Wałbrzycha z całej Polski

Gromadzone w dzielnicy Podgórze substancje niebezpieczne, są ogromnym zagrożeniem dla środowiska, powodując długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w świecie roślinnym i wodnym. Te zmiany już są widoczne i każdy łatwo je może zidentyfikować, udając się w okolice składowiska. Skargi mieszkańców Podgórza na dolegliwości oddechowe i inne, świadczą o tym, że dłużej tego tematu nie wolno bagatelizować.

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla Zakładu Recyklingu Odpadów Niebezpiecznych w granicach administracyjnych miasta, a więc zakładu stwarzającego szczególne zagrożenie dla ludzi i środowiska, została wydana przez Prezydenta Piotra Kruczkowskiego w dniu 17 maja 2004 r.

Obowiązkiem przyszłego Prezydenta Miasta, na którym spoczywa przecież nie tylko moralny, ale i ustawowy obowiązek dbania o poziom życia i bezpieczeństwo mieszkańców, będzie uczynienie wszystkiego, aby jak najszybciej zgasić lont, grożącej nam wszystkim, bomby ekologicznej.

Uważam więc, że jako kandydaci do objęcia Urzędu Prezydenta w naszym mieście, powinniście Państwo wspólnie udowodnić mieszkańcom Wałbrzycha, że ich prawa i bezpieczeństwo są i będą dla Was najważniejsze.

W związku z tym proponuję, aby każdy z kandydatów na ten urząd złożył swój podpis pod dokumentem „Zgłoszenie Szkody w Środowisku”, kierowanym do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, celem wszczęcia procedury administracyjnej, wstrzymującej funkcjonowanie instalacji Mo – Bruk, do czasu podjęcia przez zarządzającego, działań zapobiegawczych i naprawczych, oraz wykonania niezbędnych badań określających stopień szkodliwości lub ryzyka dla otoczenia.

mgr Janusz Bartkiewicz
Wiceprezes
Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej "Obywatel”

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group