Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 4288
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kwiecień w Szaniawskx

Środa, 27 marca 2024, 6:36
Aktualizacja: 8:57
Autor: red
Wałbrzych: Kwiecień w Szaniawskx
Fot. Tobiasz Papuczys
Miesiąc rozpoczniemy dwoma premierowymi tytułami – spektaklem POKÓJ. 12 LEKCJI NA TEMAT WOJNY, który premierowo widzowie mogli zobaczyć 22 marca, a także jeszcze nieprezentowanym jeszcze nigdzie w kraju głośnym tytułem NIEWYCZERPANY ŻART Davida Fostera Wallace’a.

Twórcy spektaklu POKÓJ… przedstawiają 12 ważnych tekstów, składających się na różnorodne postrzeganie tematu wojny. Jak o niej mówić? Jak ją analizować? wojna ma w sobie dużo z polityki, gospodarki, demografii, religii. Można byłoby zapytać po co ludziom wojna, skoro przynosi ona cierpienie i ofiary. Wojnę ludzie prowadzą od zawsze i zawsze będą prowadzić, bo po prostu nam się opłaca. Każde zdanie o wojnie brzmi niedobrze. Ale nie da się zdań o wojnie wymazać. Są zapisane. Wydrukowane. Niektóre z nich przywołujemy, żeby posłuchać (?), przypomnieć (?), przestrzec (?).

Polska prapremiera NIEWYCZERPANEGO ŻARTU jest z kolei wielkim osiągnięciem Teatru, dużym wyzwaniem zarówno organizacyjnym jak i realizacyjnym. Powieść Wallace’a uznawana za opus magnum autora i the great book of Clinton epoch długo była nietłumaczona na język polski, wreszcie w 2022 roku oddana została polskiemu czytelnikowi (tłumaczenie Jolanty Kozak).

SZA-NIAW-SKX od razu przystąpił do pozyskania prawa do pierwszego wystawienia Niewyczerpanego żartu na polskich scenach. Powieść Wallace’a zbudowana jest w skomplikowany sposób. Jej konstrukcja jest osobnym dziełem, rodzajem świata w świecie: formy w treści, czyli zapisu literackiego dla tematu opowieści. Przeniesienie tej warstwy stanowi wyzwanie, podobne do samej adaptacji 1000–stronicowej powieści, której podjął się reżyser spektaklu Krzysztof Popiołek. Podobnie złożona jest problematyka - zawiera w sobie potencjał historii o powolnym rozpadzie świata, który w końcówce XX wieku znalazł się pomiędzy kontynuowaniem rozwoju technologicznego, a krokiem w stronę zatrzymania katastrofy klimatycznej. Wallace kreśli smutny obraz ludzkości, która daje się zawładnąć stworzonej przez siebie cywilizacji, nie widząc i nie rozumiejąc zagrożeń. Cena tej krótkowzroczności jest ogromna. To nasze zatracenie się w nałogi, zastępowanie jednego uzależnienia innym uzależnieniem, nad którym – jak się nam wydaje – będziemy mogli sprawować kontrolę.

Na scenie zobaczymy wiele nowych twarzy – gościnnie wystąpią: Mirella Burcewicz, Urszula Gryczewska (aktorka Teatru Jaracza w Łodzi), Małgorzata Osiej-Gadzina (wcześniej gościnnie zagrała w wałbrzyskim NAD NIEMNEM, na stałe pracuje w jeleniogórskim Norwidzie), znani z NOCNEGO PORTIERA Dominika Zdzienicka i Rafał Gorczyca, a także Ireneusz Mosio (wałbrzyscy widzowie zapamiętali go z fenomenalnej roli Niewolnicy Isaury). Ze stałego składu SZANIAWSKX: Wojciech Świeściak, Ryszard Węgrzyn i Dariusz Skowroński (nasz aktor senior).

Premiera już 6 kwietnia na Dużej Scenie Teatru!

Następne tygodnie to spotkania z kolejnymi świeżymi tytułami naszego repertuaru. Wśród nich NOCNY PORTIER. DOŚWIADCZENIE, 12 PRAC MARII BYRD, WALKA O OGIEŃ a także monodram MENSCH, grany w wyjątkowej przestrzeni Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego. Trwają także próby do ŻYCIA GALILEUSZA Bertolda Brechta w reż. Konrada Imieli. Premiera w czerwcu.

Po szczegółowe informacje zapraszamy jak zawsze na stronę internetową teatru: https://teatr.walbrzych.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

3
43%
Cieszy
1
14%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
14%
Złości
1
14%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group