W ramach dostępnego od dziś wspólnego biletu do Zamku Książ i zabytkowej pijalni wód mineralnych w Szczawnie będzie można nie tylko zwiedzić najpiękniejszą rezydencję arystokratyczną w południowej Polsce, ale także napić się wody mineralnej, która stanowiła niegdyś skarb i dumę jego właścicieli. Założenia wspólnego projektu „Książęce Wody Uzdrowiskowe” przedstawili w wybudowanej przez księcia Jana Henryka XI Hochberg von Pless zabytkowej pijalni wód mineralnych prezeska Zamku Książ Anna Żabska oraz prezes Uzdrowiska Ireneusz Grzybowski.
- Książęce wody ze Szczawna były niegdyś sławne na całym świecie. Do celów leczniczych stosowali je członkowie rodzin królewskich i kuracjusze z najodleglejszych zakątków Europy. Książęce wody uzdrowiskowe to projekt Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej realizowany przy współpracy z Zamkiem Książ i Uzdrowiskiem Szczawno-Jedlina S.A. Ma za cel przywrócenie szczawieńskim wodom sławy na którą zasługują – wyjaśnia prezes Zamku Książ i LOT AW, Anna Żabska.
W 1599 roku lekarz i przyrodnik, Caspar Schwenckfeldt, nadworny lekarz Hochbergów z Książa potwierdził lecznicze właściwości szczawieńskich zdrojów. Wkrótce też obudowano ujęcia, by wykorzystać wodę w celach leczniczych. Z roku na rok rosła sława wód mineralnych ze Szczawna-Zdroju. Prawdziwy renesans miał miejsce w I połowie XIX wieku. Wtedy to pan na Książu, hrabia Hans Heinrich VI Hochberg postanowił urządzić w Szczawnie uzdrowisko na europejskim poziomie. Zadania tego podjął się w 1815 roku lekarz Hochbergów, Samuel August Zemplin . W nadających się do tego budynkach urządzano pokoje gościnne. Budowano nowe pensjonaty, restauracje i hotele. W 1845 roku uzdrowisko dysponowało 1500 miejscami dla kuracjuszy. Pojawiło się mnóstwo publikacji o leczniczych właściwościach tutejszych wód i pozytywnych efektach kuracji. Obecnie w Szczawnie-Zdroju eksploatowane są cztery źródła: Mieszko (historyczne Oberbrunnen), Dąbrówka (historyczne Kronenquelle), Młynarz (historyczne Muhlbrunnen) i Marta (historyczne Marthaquelle).
KSIĄŻĘCE WODY UZDROWISKOWE
Harmonogram wydarzeń
18.03, godz. 16:00 – Wody podziemne Szczawna – spotkanie z hydrogeologiem Piotrem Wojtkowskim, Pijalnia Wód Mineralnych, : info@ksiaz.walbrzych.pl, 74 66 43 834
19-20.03 godz. 10:00-16:00 – Festiwal Wody – spotkania z fizjoterapeutami z Uzdrowiska, inhalacje, spotkanie z dietetykiem, prezentacja wód z degustacją, wystawa tematyczna.
20.03, godz. 15:00 – „Zamek Książ i książęce uzdrowisko Szczawno” – spotkanie z cyklu O historii na żywo, prelegent Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless; miejsce: Pijalnia Wód Mineralnych, zapisy: info@ksiaz.walbrzych.pl, 74 66 43 834
22.03 godz. 17:00 – „Wody Szczawna – źródła zdrowia i życia” - Spotkanie z doktorem Jackiem Gąsiorowskim nt. prozdrowotnych właściwości wody; miejsce: Pijalnia Wód Mineralnych, zapisy: info@ksiaz.walbrzych.pl, 74 66 43 834
02.04 godz. 15:00 – „Od Bad Salzbrunn do Szczawna-Zdroju” - Spacer historyczny z prezesem Fundacji księżnej Daisy von Pless, Mateuszem Mykytyszynem; start przy wejściu do Pijalni Wód Mineralnych; zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby.