Kontrole prawidłowości parkowania w miejscach wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami to jeden z priorytetów działalności Straży Miejskiej w zakresie kontroli ruchu drogowego. Wiele interwencji dotyczących parkowania na „niebieskiej kopercie” strażnicy podejmują z własnej inicjatywy. Równie dużo jest zgłoszeń od mieszkańców. W ramach realizowanego programu społecznej kampanii parkingowej, w okresie od września do grudnia 2022 roku, strażnicy wykonali ponad 200 kontroli miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Szczególnym nadzorem objęto stanowiska parkingowe zlokalizowane w centrach handlowych oraz budynkach użyteczności publicznej. Prowadzone działania kontrolne i prewencyjne, jak również surowe kary dla sprawców wykroczeń, spowodowały znaczną poprawę świadomości na temat korzystania z miejsc zastrzeżonych przez osoby nieuprawnione. Ilość zgłoszeń i podejmowanych interwencji systematycznie maleje. W roku 2022 strażnicy ukarali 50 kierowców, którzy bez uprawnień zajmowali miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. W czasie kampanii parkingowej od września do grudnia interwencji zakończonych mandatem było jedynie 18.
Skąd tak mała ilość mandatów w stosunku do podjętych interwencji? Bardzo często osoby uprawnione do parkowania na miejscach zastrzeżonych, nie pozostawiają karty parkingowej w widocznym miejscu. Wtedy interwencja najczęściej kończy się pouczeniem. Dlatego warto pamiętać o zostawieniu karty parkingowej w widocznym miejscu.
Natomiast odholowanie samochodu osobowego zgodnie z 130a prawa o ruchu drogowym (parkowanie bez uprawnień) kosztuje obecnie 542 zł. Obligatoryjna grzywna nakładana przez Straż Miejską lub Policję, to kolejne 800 zł i 6 pkt. karnych, Do tego koszty parkingu strzeżonego….jednym słowem „chwila” bywa kosztowna.
Poza wyżej opisanymi czynnościami, strażnicy miejscy w tygodniu od 6 marca do 12 marca 2023 roku przyjęli 214 zgłoszeń.