W piątek o godzinie 18.00 rozpoczął się wernisaż wystawy malarstwa „Niebezpieczne zabawy” autorstwa Henryka Cześnika. Nową ekspozycję w Galerii Sztuki Współczesnej otworzyli dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik, dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Zbigniew Buski oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha Maria Romańska. Podczas wernisażu zabrakło niestety samego artysty, który nie mógł zjawić się w Wałbrzychu ze względów zdrowotnych. Dyrektor Buski opowiadał podczas wydarzenia o początkach Henryka Cześnika i jego podejściu do tworzenia. Obrazy prezentowane podczas wystawy „Niebezpieczne zabawy” są - jak określiła to Pani przewodnicząca Rady Miejskiej - niepokojące, wzbudzające wiele emocji, w pierwszym kontakcie - chaotyczne co czyni je swego rodzaju wyzwaniem dla odbiorcy w interpretacji. Prace Henryka Cześnika świetnie odnalazły się w industrialnej przestrzeni Starej Kopalni, gdzie będzie można je podziwiać do 11 października.
Tego samego dnia o godzinie 21.00 na dużym ekranie widzowie mogli zobaczyć filmowy hit z Lady Gagą i Bradley’em Cooper’em w rolach głównych „Narodziny Gwiazdy”. To kolejny pokaz w ramach projektu Kino Open Air – tym razem kino samochodowe, ale dla niezmotoryzowanych uczestników czekała przygotowana strefa z leżakami. Pogoda szczęśliwie dopisała i zebrani widzowie mogli cieszyć się wieczornym, letnim seansem.
Ostatni tydzień sierpnia także przyniesie ciekawe wydarzenia. Stara Kopalnia została partnerem wydarzenia online – spektakl kabaretu MUMIO, który obchodzi w tym roku swoje 21-lecie.
Na Facebook’u instytucji będą pojawiały się informacje dotyczące wydarzenia. Premiera pierwszego odcinka spektaklu odbędzie się 27 sierpnia o godzinie 20.00 na Facebook’u.
Po raz kolejny Stara Kopalnia współorganizuje wydarzenia Brave Kids w Wałbrzychu. W ramach projektu prowadzone są warsztaty polegające na odkrywaniu potencjału i talentów poszczególnych uczestników, którzy następnie dzielą się swoimi umiejętnościami z innymi. Efektem pracy warsztatowej będą finałowe występy artystyczne, które odbędą się 28 sierpnia o godz. 18.00 na terenie Starej Kopalni. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy na wejściówki, można je zdobyć pisząc na maila do dnia 26 sierpnia: emu.fundacja@gmail.com.
W sobotę, 29 sierpnia instytucja zaprasza najmłodszych uczestników na zajęcia z cyklu „Bajtel w Kopalni”. Są to zajęcia sensoryczne skierowane do maluchów. Podczas tej edycji mali uczestnicy wraz z rodzicami zwiedzą wystawę Takis’a Makandasis „Mój świat - malarstwo”, a następnie za pomocą farb stworzą własne dzieła.
Zajęcia są podzielone na dwie grupy wiekowe:
- godzina 9.00 – maluchy w wieku 0-2 lata
- godzina 11.00 – dzieci w wieku 3-6 lat
Ze względu na rodzaj zajęć, podczas których będą używane farby organizatorzy proszą o odpowiedni rodzaj ubioru dzieci oraz rodziców. Osoby dorosłe zobowiązane są do noszenia maseczek oraz do dezynfekcji rąk. Wydarzenie jest biletowane – bilety dostępne online na www.starakopalnia.pl. Szczegóły dostępne mailowo lub telefonicznie: edukacja@starakopalnia.pl lub 74 667 09 12.
Sobota będzie także pełna muzyki - w Montowni będzie miał miejsce koncert jazzowy zespołu Marcina Maseckiego w ramach Ensamble Festival, który kolejny rok gości w przestrzeniach Starej Kopalni. Szczegółowy program całego wydarzenia znajduje się pod adresem: https://ensemblefestival.org/.
W sobotni wieczór odbędzie się ostatnie Nocne Zwiedzanie Starej Kopalni z pracami górniczymi. Uczestnicy otrzymują specjalny ekwipunek w postaci kasku, lampy i aparatu ucieczkowego, a następnie próbują swoich sił w roli górnika pod okiem przewodnika. Liczba miejsc jest ograniczona - bilety są dostępne online na stronie obiektu. Wydarzenie skierowane do osób powyżej 10-go roku życia.
Wrzesień zapowiada się bardzo obiecująco. Już w pierwszy weekend Stara Kopalnia zaprasza do uczestnictwa w Dolnośląskim Rajdzie Zabytków Techniki. Jest to pierwsze w naszym regionie wydarzenie w całości poświęcone i skoncentrowane na dawnej technice motoryzacyjnej i przemysłowej. Uczestnicy rajdu nie tylko przemieszczać będą się w historycznych pojazdach, ale cała trasa przebiegać będzie przez Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki, na którym znajduje się Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Rajd skierowany jest do posiadaczy pojazdów mechanicznych wyprodukowanych lub zaprojektowanych przed 1991 r. W Rajdzie udział biorą wszystkie obiekty znajdujące się na szlaku Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki - łącznie 22 unikatowe zabytki techniki dokumentujące najważniejsze dziedziny życia gospodarczego regionu na przestrzeni minionych 200 lat. Szczegóły wydarzenia i zasady znajdują się na stronie: https://mapazabytkow.pl/.
W dniach 12-13 września, jak co roku na terenie Starej Kopalni odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa. W programie zajęcia edukacyjne i specjalne zwiedzanie obiektu. Szczegółowy harmonogram wydarzenia znajduje się na stronie instytucji. W ten sam weekend (13 września) odbędzie się „Work it out” - wspólne wydarzenie organizowane przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, podczas którego tysiące tancerzy wykonuje wspólny taniec dla dziedzictwa w dawnych zakładach przemysłowych. Stara Kopalnia od roku 2015 widnieje na szlaku ERIH, który jest największą siecią turystyczną Europy. Szczegóły również są dostępne na stronie Starej Kopalni.