Wtorek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 5532
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jaki system operacyjny komputera wybrać? Charakterystyka i poradnik

Czwartek, 11 stycznia 2024, 15:09
Aktualizacja: 15:16
Autor: artykuł sponsorowany
Wałbrzych/Kraj: Jaki system operacyjny komputera wybrać? Charakterystyka i poradnik
Fot. użyczone
Każdy komputer czy laptop musi mieć wgrany system. Jeśli nie wiesz, na jaki się zdecydować, to chętnie wyjaśnimy Ci, czym się one między sobą różnią. Ponieważ tych różnic jest naprawdę sporo, to nie przedłużając, od razu zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Windows – uniwersalny system

Aktualnie najnowszym systemem tego producenta jest Windows 11. Przyjmuje się, że to oprogramowanie dobrze sprawdza się w przypadku przeciętnego użytkownika. Istotne jest to, że ta platforma jest nieustannie rozwijana, a jej obsługa nie jest szczególnie skomplikowana. Z tego powodu nawet osoby, które nie są biegłe w obsłudze komputera, powinny z czasem przyswoić sobie podstawowe funkcje.

Laptopy z Windowsem 11 różnią się od wersji oznaczonej nr 10 tym, że dość mocno został przemeblowany styl graficzny. Aktualnie interfejs jest wypośrodkowany, a do tego spójny wizualnie. Ważne jest również to, że producent zadbał o dobrą integrację ze smartfonami, a także wprowadził kilka nowych funkcji. Jeśli korzystałeś do tej pory ze starszej wersji Windowsa, to możesz potrzebować chwili na przyzwyczajenie się do nowego wyglądu, nie mniej jego obsługa jest intuicyjna.

Dla kogo MacOS?

Tutaj zaznaczmy od razu, że ten system jest integralną częścią komputerów z serii Mac oraz ich urządzeń mobilnych. Oznacza to, że decydując się na tę platformę, wybierasz również konkretne urządzenie (nie zainstalujesz go na dowolnym komputerze).

Czym wyróżnia się ten system? Przede wszystkim oferuje szereg usprawnień w zakresie multitaskingu, transkrypcję audio oraz wysoką wydajność. Jest on również zintegrowany z asystentem głosowym, dzięki czemu do wydawania niektórych poleceń nie będziesz potrzebować myszki.

Istotną kwestią jest także niska awaryjność tego systemu. Uchodzi on za bardzo dobrze zoptymalizowany, a do tego nie jest szczególnie podatny na ataki złośliwego oprogramowania (choć oczywiście i tak należy pozostać ostrożnym, szczególnie podczas korzystania z sieci). Do tego dochodzą też kwestie estetyczne – oprawa graficzna systemu cieszy oko, a ikony, przyciski i animacje są ze sobą spójne. To sprawia, że korzystanie z tego sprzętu jest komfortowe i przyjemne.

Linux – darmowy, ale czy gorszy?

Co ciekawe, to bezpłatne oprogramowanie uchodzi za bardzo bezpieczne oraz wydajne. W dodatku daje użytkownikowi ogromną kontrolę nad poszczególnymi ustawieniami. Z tego powodu dobrze sprawdza się dla osób, które lubią wyciskać ze swojego sprzętu maksimum możliwości. Przykładowo, laptopy z Intel Core i7 to urządzenia mocne same z siebie, natomiast specjaliści będą w stanie wykrzesać z nich jeszcze więcej.

W przypadku tego systemu należy jednak zaznaczyć, że może okazać się on zbyt skomplikowany dla niedoświadczonych użytkowników komputera. W dodatku niektóre programy nie są z nim zgodne, przez co nie będziesz mógł ich zainstalować na tej platformie. Można więc powiedzieć, że jest to system dla pasjonatów komputerów, którzy lubią zagłębiać się w technikalia.

Jak widać, na rynku znajduje się kilka różnych możliwości. Tak naprawdę każda z nich ma swoje silne strony, dlatego samemu musisz zdecydować, która platforma będzie najkorzystniejsza w Twoim przypadku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
50%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group