Introligatorstwo - rozumiane jako sztuka ręcznego oprawiania książek - zaliczane jest obecnie do grona ginących zawodów. Rzeczywiście, w Polsce nie ma cechu zrzeszającego introligatorów, a krajowe zakłady rzemieślnicze tego typu można policzyć na palcach obu rąk. Równocześnie książka coraz częściej traktowana jest jako obiekt kolekcjonerski.
Czytelnicy nierzadko chcieliby zachować w nienagannym stanie publikacje, które mają dla nich szczególnie dużą wartość estetyczną, informacyjną, a czasami po prostu sentymentalną. I to jest szansa dla współczesnego introligatorstwa ręcznego. Oczywiście wymagania klientów są obecnie wyższe niż kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Gotowi są zapłacić niemałe pieniądze, ale za oprawy wykwintne, nietuzinkowe, trwałością przewyższające nawet najlepsze produkty introligatorstwa przemysłowego.
Wystawa przypomina fakty z dziejów oprawy książkowej, równocześnie prezentuje liczne ilustracje, dające przykłady nowoczesnych opraw – co ważne - będących dziełem polskich artystów introligatorów: Jacka Tylkowskiego z Poznania i Jerzego Budnika z Pelplina. Pokazujemy też wyroby naszej bibliotecznej introligatorni, która działa już od ponad sześćdziesięciu lat, a w swoich zasobach ma kilka zabytkowych (nadal używanych!) maszyn introligatorskich z początku XX wieku. Ekspozycja została tak pomyślana, aby dać swoisty wstęp, stworzyć teoretyczną obudowę do tego, co odwiedzający mogą „na żywo" zobaczyć w introligatorni Biblioteki pod Atlantami.