W tegorocznych miesiącach wakacyjnych na terenie działania wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR przeprowadzono 48 interwencji, akcji i wypraw ratunkowych, w których udział wzięło 152 ratowników. Dla porównania w analogicznym okresie zeszłego roku odnotowano 43 tego typu działania.
W trzech zdarzeniach niezbędna była pomoc śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, z czego dwukrotnie wykorzystana została technika tzw. długiej liny. Na szczęście, tak jak i w roku ubiegłym, nie było ofiar śmiertelnych.
– Wzrost ilości wypadków wiążemy głównie z zauważalnym wzrostem ilości turystów w tej części Sudetów – komentuje Mariusz Rzepecki, naczelnik wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR.
W czasie wakacji podczas dyżurów pełnionych w Sudetach Środkowych i Wschodnich, ratownicy przepracowali – na zasadzie wolontariatu – 9327 godzin. Dyżury pełnione były w trzech całorocznych stacjach ratunkowych – centralnej w Wałbrzychu, stacjach ratunkowych w Zieleńcu i Międzygórzu, a także podczas weekendów i dni wolnych również w stacji w Sokolcu.
Przypomnijmy, że wałbrzysko-kłodzka grupa GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzi działania na terenie Sudetów Środkowych i Wschodnich obejmujące obszar 2400 km kw., sprawując opiekę nad 1600 km siecią szlaków turystycznych. Obejmuje on Góry Kamienne (Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche), Góry Wałbrzyskie, masyw Ślęży, Góry Sowie, Bardzkie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, masyw Śnieżnika, Góry Złote.
W rejonie działania grupy znajduje się Park Narodowych Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Ogólnopolskie numery ratunkowe w górach to 985 i 601 100 300.