Do dobrej marki wałbrzyskich liceów nie trzeba nikogo przekonywać. Można jednak przypomnieć, że w opublikowanym w kwietniu przez Gazetę Wyborczą rankingu 20 najlepszych liceów ogólnokształcących na Dolnym Śląsku, dwa z naszych liceów zajęły wysokie pozycje - II LO uplasowało się na 5 miejscu, a I LO na miejscu 11. Przy sporządzaniu rankingu brano pod uwagę zarówno wyniki matur i liczbę olimpijczyków, jak i też udział w międzynarodowych projektach i działalność społeczną uczniów - szkoły bowiem musiały udowodnić, że są wszechstronne.
Bogatą ofertę kształcenia przedstawiają technika. W szkołach prowadzonych przez powiat wałbrzyski można zdobyć, między innymi tytuł technika budownictwa, obsługi turystycznej, architektury krajobrazu, ochrony środowiska czy teleinformatyki. Z szerszą ofertą można zapoznać się na naszej stronie www.powiat.walbrzych w zakładce ,,Informacje dla ucznia”.
Warto skorzystać także z oferty szkolnictwa zawodowego, które oferuje naukę w poszukiwanych na ryku pracy zawodach. Atrakcyjne są także miejsca odbywania praktyk - w znanych przedsiębiorstwach działających na terenie naszego powiatu. Dla tych, którzy wybiorą kształcenie zawodowe, jest jeszcze jedna dobra informacja: w najbliższych miesiącach w ramach projektu ,,Modernizacja Centrów Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku", powstaną na bazie istniejących placówek edukacyjnych sieci centrów oraz filie kształcenia zawodowego w branżach: budowlanej, elektryczno-energetycznej, hotelarsko-gastronomiczno - turystycznej informatycznej, mechanicznej, mechatroniczno - elektronicznej i samochodowej. Centra mechatroniczno - elektroniczne powstaną w dwóch zespołach szkół: w ZS Nr 5 przy ul. Ogrodowej (zostaną tam utworzone trzy pracownie - wytwarzania elementów konstrukcyjnych, automatyzacji procesów i podstaw elektrotechniki) oraz w ZS Nr 8 przy Al. Wyzwolenia 5 (pracownia automatyki, pracownia układów (elektroniki) cyfrowych i mikroprocesorów, pracownia układów (elektroniki) analogowych oraz pracownia urządzeń elektronicznych). Ponadto zostanie utworzonych sześć filii w poszczególnych branżach: mechanicznej (w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Ogrodowej 2), samochodowej (w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Ogrodowej 2 oraz w ZS Nr 5 przy ul. Ogrodowej 2a), elektryczno-energetycznej (w ZS Nr 8), budowlanej (ZS Nr 5 oraz ZS Nr 10), informatycznej (ZS Nr 8) oraz turystycznej (ZS Nr 7). Głównym celem projektu ,,Modernizacja Centrów Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku" jest poprawa jakości i efektywności kształcenia zawodowego, w szczególności poprzez unowocześnienie bazy dydaktycznej, lepsze przygotowanie nauczycieli oraz rozszerzenie oferty edukacyjnej uwzględniające potrzeby rynku pracy.
Ponadto od września w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Siodle rusza Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna dla Uczniów Niesłyszących i Słabo Słyszących. Do tej pory absolwenci gimnazjum w Nowym Siodle musieli dojeżdżać aż do Wrocławia albo do Długopola-Zdroju.
Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą edukacyjną na www.powiat.walbrzych.pl w zakładce ,,Informacja dla ucznia”.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu