Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia PRO Femina działa nieoficjalnie od 1998 roku (oficjalnie działalność rozpoczęło rok później). Do ich głównych zadań należy walka z niewiedzą i strachem dotyczącym raka piersi, jednak równie duży nacisk kładą też m.in. na naukę samobadania na silikonowych fantomach oraz przeprowadzają szkolenia, np. uczennic szkół ponadgimnazjalnych, czy urzędniczek pracujących w dużych zakładach pracy.
Stowarzyszenie Amazonek działa w Polsce już od 25 lat. Jedną z jego twarzy jest pisarka, felietonistka i plastyczka, Krystyna Kofta – pierwsza medialnie znana osoba, która stoczyła walkę z rakiem piersi i nie bała się poruszać tego tematu. W 2003 roku wydała fragment swojego dziennika („Lewa, wspomnienie prawej”), na który złożył się rok walki z podstępną chorobą, który zmusił pisarkę do zmiany swojej hierarchii wartości. Podczas gali odczytano list napisany przez felietonistkę do zgromadzonych, który zdefiniował pojęcie „kim jest Amazonka” - przyjęto go burzliwymi oklaskami.
Tegoroczna Gala Amazonek została poświęcona pamięci doktora chirurga onkologa Henryka Maciąga, który zmarł w maju tego roku. Wszyscy uczestnicy uczcili jego pamięć minutą ciszy. Swoją prezentację wygłosił natomiast doktor chirurg onkolog Paweł Pyka ze Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego, a jej tematem był „Rak piersi – zasady diagnostyki”.
Pierwszą część gali zakończył pokaz modelek-Amazonek, które zapozowały do specjalnej edycji kalendarza „Amazonki – moja historia 2015”, wydanego przez PRO Feminę. Ten kalendarz to 12 historii różnych kobiet, które łączy to, że wszystkie pokonały raka i oczywiście włączają się w akcję propagowania profilaktyki w walce z tą straszną chorobą. Wydawnictwo powstało pod patronatem posłanki na Sejm RP – Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej, zaś na jego okładce znalazł się obraz Krystyny Kofty.
Cały kalendarz został zrealizowany charytatywnie – zarówno zdjęcia, jak i charakteryzacja modelek zostały wykonane nieodpłatnie. Autorem fotografii był Adrian Pasikowski, którego wystawę „Portrety” można podziwiać w Zamku Książ – po drugiej stronie obiektywu znalazły się modelki-Amazonki, a zdjęcia zostały wykonane w królewskich wnętrzach zamku w Wałbrzychu i pałacu w Strudze. Galę zakończył monodram, zrealizowany na podstawie dziennika Krystyny Kofty, a wykonany przez aktorkę - Teresę Stępień-Nowicką.