Oprocentowanie pożyczek jest niezwykle korzystne. Wynosi zaledwie od 0,5-0,9%, i uzależnione jest od sytuacji ekonomiczno-finansowej pożyczkobiorcy.
Projekt skierowany jest do osób fizycznych zamieszkałych na terenie Dolnego Śląska. Pożyczkę można przeznaczyć na cele inwestycyjne, a także obrotowe, co bardzo ułatwia start danemu przedsiębiorcy.
– Pożyczki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu ostatniego roku pieniądze z EFS trafiły do 50 nowych firm z naszego regionu, głównie w sektorze usług. Wśród pożyczkobiorców są m.in. sklepy, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, firmy budowlano-remontowe, ale też producenci ekologicznej żywności czy biżuterii. Co ważne, wsparcie z funduszu EFS może być udzielone tylko tym osobom, które w dniu rekrutacji do programu nie miały zarejestrowanej działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy – mówi Anna Motyka, koordynatorka projektu. – Brak funduszy to ogromna bolączka firm sektora MŚP, a niskooprocentowane pożyczki to najlepszy sposób na pozyskanie taniego kapitału, bez którego trudno mówić o rozwoju przedsiębiorstwa – mówi Andrzej Jamrozik, prezes DAWG. - Dotyczy go zwłaszcza początkują-cych przedsiębiorców. Dlatego im więcej stworzymy możliwości wsparcia kapitałowego, tym większy wzrost gospodarczy będziemy notować na Dolnym Śląsku- podkreśla Andrzej Jamrozik, prezes DAWG. – Fundusz EFS, podobnie jak popularna Inicjatywa JEREMIE, jest doskonałą alternatywą dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mogą uzyskać kredytów z banków komercyjnych ze względu na brak historii kredytowej –
Na spłatę pożyczki w ramach Funduszu EFS firmy mają 60 miesięcy.
- Co istotne, początkującemu przedsiębiorcy możemy udzielić do 12 miesięcy karencji w spłacie pożyczki. To bardzo pomocne zwłaszcza w początkowym okresie działalności, gdy jej koszty są największe – mówi Anna Motyka, koordynatorka projektu.
Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej ma partnerów w Legnicy, Jeleniej Górze i Nowej Rudzie, gdzie chętne osoby mogą się zgłaszać. Pożyczka jest tam dostępna na takich samych zasadach jak we wrocławskiej siedzibie spółki
Aby przystąpić do projektu, należy wypełnić i złożyć formularz rekrutacyjny. Następnym etapem jest spotkanie z doradcą zawodowym.
– Potem aspirujący przedsiębiorca powinien przedstawić cele i założenia swojej przyszłej działalności, a także przygotować biznesplan. W tym zakresie DAWG również wspomaga przedsiębiorców, Cała procedura trwa około 40 dni – mówi Anna Motyka.
więcej na http://dawg.pl/index/strona/id/59-fundusz-pozyczkowy-efs