Uroczystość była finałem przedsięwzięcia zrealizowanego w ramach inicjatywy społecznej pn. „Parkowe Włóczy-kije z Sokołowska". Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego kwotą 4000 zł, w ramach programu Dolnośląskie Małe Granty.
Założeniem projektu była integracja społeczna mieszkańców Sokołowska i przygotowanie przestrzeni do aktywnego wypoczynku.
W przedsięwzięcie zaangażowała się grupa kilkunastu seniorów z Sokołowska, która dwukrotnie spotkała się na sprzątaniu przestrzeni parkowej. Jednym z zadań było również odnowienie i uruchomienie fontanny. W tym zakresie, młodsi mieszkańcy Gminy Mieroszów, pracownicy Sanatoriów Dolnośląskich oraz przedstawiciele Fundacji Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny - SUWEREN, w ramach prac społecznych spędzili dziesiątki godzin na fizycznym wykonaniu prac remontowych, odnawiając centralny obiekt parkowej infrastruktury.
– Bardzo się cieszę, że to miejsce odzyskuje dawny blask – mówi Tomasz Maciejowski, Prezes Zarządu Sanatoriów Dolnośląskich, który osobiście włączył się w przedsięwzięcie, dając dobry przykład innym. – Ta fontanna i park przed budynkiem „Biały Orzeł” to jedno z najładniejszych miejsc w Sokołowsku i mam nadzieję, że wspólnie z włodarzami Sołectwa Sokołowsko, Gminy Mieroszów, zadbamy o to aby przywrócić blask już całemu parkowi znajdującemu się w samym sercu Sokołowska.
Wielkie podziękowania należą się Sołectwu Sokołowsko, na czele z panią Sołtys Zofią Przygodą – będącą również jednym z wnioskodawców grantu z UMWD, społeczności lokalnej, która aktywnie wsparła całe przedsięwzięcie oraz druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowsku za m.in. zapewnienie potraw z grilla podczas spotkania integracyjnego.
Sokołowsko, pod koniec XIX wieku było jedną z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w Europie, głównie ze względu na wyjątkową wówczas specjalizację w zakresie leczenia chorób płuc. Budynki sanatoryjne, którymi kierował dr Theodor Rompler (obecnie DOOM „Biały Orzeł” oraz siedziba Sanatoriów Dolnośląskich) zostały oddane do użytku w roku 1874 i 1876. Prawdopodobnie również wtedy powstało założenie parkowe z fontanną, która po latach przerwy, znowu cieszy mieszkańców i turystów odwiedzających to miejsce.