Czwartek, 9 stycznia
Imieniny: Juliana, Marceliny, Marianny
Czytających: 5176
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czarny Bór/REGION: Ferie z Wałbrzyszkiem: Czarny Bór – sportowa potęga

Środa, 16 lutego 2011, 10:48
Aktualizacja: 10:54
Autor: PAW
Czarny Bór/REGION: Ferie z Wałbrzyszkiem: Czarny Bór – sportowa potęga
Bracia Józef i Kazimierz Lipień w latach siedemdziesiątych należeli do światowej czołówki w zapasach
Fot. archiwum
Gmina Czarny Bór to, obok Starych Bogaczowic, najmniejsza gmina powiatu wałbrzyskiego. Pewnie niewiele osób wie, że z tej niespełna 5–tysięcznej gminy wywodzi się siedmioro uczestników Igrzysk Olimpijskich. Przy okazji ferii zimowych zaglądamy tu.

Sport od kilkudziesięciu lat w gminie Czarny Bór stawiany jest przez władze samorządowe, szkoły oraz mieszkańców na pierwszym miejscu. Postanowiliśmy przybliżyć sylwetki olimpijczyków wywodzących się z tej gminy, bowiem jest to wspaniały przykład dla młodego pokolenia, że nawet wychowując się w niewielkiej miejscowości, można osiągnąć spektakularne sukcesy.

Józef Lipień. Urodzony 6 lutego 1949 roku. Zapaśnik stylu klasycznego. Młodszy o kilkanaście minut brat bliźniak Kazimierza. Wywodzi się z Jaczkowa. Czterokrotny uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich. Startował na IO w Pekinie w 1968 roku, na IO w Monachium w 1972 roku, na IO w Montrealu w 1976 roku i na IO w Moskwie w 1980 roku. Na tych ostatnich igrzyskach wywalczył srebrny medal. W 1973 roku w Teheranie został Mistrzem Świata. W kolejnych latach – w 1974 i 1975 roku - był Wicemistrzem Świata. W swojej bogatej w sukcesy karierze wywalczył również brązowy medal na Mistrzostwach Europy w 1978 roku. Wiele lat spędził w Dębicy, gdzie walczył dla klubu Wisłoka.

Kazimierz Lipeń. Urodzony 6 lutego 1949 roku. Zapaśnik stylu klasycznego. Starszy o kilkanaście minut od brata bliźniaka, Józefa. Wywodził się z Jaczkowa. Trzykrotny uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich. Zadebiutował na IO w Monachium w 1972 roku, gdzie wywalczył brązowy medal. Na IO w Montrealu w 1976 roku zdobył dla Polski złoty medal. Wystartował jeszcze na IO w Moskwie w 1980 roku. Poza sukcesami podczas IO, Kazimierz Lipień jest Mistrzem Świata 1973 roku z Teheranu i Mistrzem Świata 1974 roku z Katowic. Wicemistrzostwo Świata wywalczył w 1971, 1975 i 1977 roku. W 1975 i w 1978 roku został też Mistrzem Europy. Wicemistrzostwo Starego Kontynentu zdobył w 1973 roku. Ponadto dwukrotnie stał na najniższym podium Mistrzostw Europy. Było tak w 1972 i 1979 roku. W kraju nie miał sobie równych. 13-krotny Mistrz Polski. Podobnie jak jego brat bliźniak walczył dla Wisłoki Dębica. Później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarł nagle 13 listopada 2005 roku.

Krzysztof Pływaczyk. Urodzony 11 lutego 1983 roku. Biatlonista. Wywodzi się z Czarnego Boru. Uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006 roku w Turynie. Wychowanek Uczniowskiego Klubu Narciarskiego Melafir Czarny Bór. Pierwsze punkty w zawodach Pucharu Świata w biatlonie zdobył w 2005 roku. Na Mistrzostwach Świata w Ostersund w 2008 roku w biegu indywidualnym zajął wysokie 13. miejsce. Na tych samych mistrzostwach wraz z Tomaszem Sikorą, Krystyną Pałką i Magdaleną Gwizdoń wywalczył 6. miejsce w sztafecie mieszanej.

Radosław Romanik. Urodzony 16 stycznia 1967 roku. Kolarz. Wywodzi się z Czarnego Boru. Uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich 2004 roku w Atenach. Uczestnik największych krajowych i międzynarodowych wyścigów kolarskich, jak choćby słynnego Giro d’Italia w 2003 roku, kiedy zakończył start na 33. miejscu. Sześciokrotnie zwyciężał w prestiżowym wyścigu Bałtyk-Karkonosze Tour. Tak było w 1993, 1994, 1995, 1996, 2005 i 2008 roku. Do swojej kolekcji sukcesów może również dodać 3. miejsce w klasyfikacji generalnej 54. Wyścigu Pokoju. Wielokrotny uczestnik Mistrzostw Świata i Tour de Pologne. Podczas swoich występów reprezentował różne grupy zawodowe, a zaczynał się ścigać w barwach Górnika Wałbrzych.

Agnieszka Wieszczek. Urodzona 22 marca 1983 roku. Zapaśniczka stylu wolnego. Wywodzi się z Wałbrzycha. Wychowanka Herosa Czarny Bór i trenera Dariusza Piaskowskiego. Uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie, gdzie walcząc w kategorii do 72 kilogramów zdobyła dla Polski brązowy medal. Oprócz tego do jej największych sukcesów należy zaliczyć dwa brązowe medale na Mistrzostwach Europy w 2006 i 2007 roku. Ponadto Agnieszka jest Mistrzynią Polski z 2004, 2005 i 2007 roku. Wicemistrzostwo Polski wywalczyła w 2006 roku, a brązowy medal na tej imprezie stał się jej udziałem w 2003 roku. Od 2010 roku reprezentuje Grunwald Poznań.

Jan Wojtas. Urodzony 26 listopada 1966 roku. Biatlonista. Wywodzi się z Witkowa. Uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1992 w Albertville, gdzie w biegu indywidualnym na 10 kilometrów zajął 56. miejsce, a w sztafecie 4 x 7.5 kilometra, wraz z kolegami, wywalczył 9. lokatę. Uczestniczył również w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994 w Lillehamer. W biegu indywidualnym na 20 kilometrów zajął 67. miejsce, a w sztafecie 4 x 7.5 kilometra, Polacy zajęli 8. pozycję. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. Przez wiele lat reprezentował barwy Górnika Wałbrzych.

Zbigniew Filip. Urodzony 17 lutego 1970 roku. Biatlonista. Mieszkaniec Witkowa. Uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1992 w Albertville. W biegu indywidualnym na 10 kilometrów zajął wysokie 16. miejsce. W biegu indywidualnym na 20 kilometrów uplasował się na 72. pozycji. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. Startował w zawodach Pucharu Świata i Pucharu Europy. Sukcesy odnosił jako zawodnik Górnika Wałbrzych.

***
Szukasz pomysłu na spędzenie zimowej laby? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Ferie aktywnie

Lekka wspinaczka? Czeska Gwiazda - już kilka godzin wystarczy, żeby zwiedzić piękne skałki tuż za naszą południową granicą. Hvězda po polsku znaczy „gwiazda”. Jest to szczyt w Górach Stołowych, a dokładnie w Broumowskich Ścianach (Broumovské stěny). Liczy sobie 674 m n.p.m. A ponieważ wzniesienie położone jest w granicach czeskiego parku narodowego, możemy tam pooddychać czystym powietrzem i popodziwiać piękne widoki.

Propozycja dla narciarzy: Czarnów – atrakcja, jakich mało - czyli coś dla tych, którzy mają ochotę na jazdy nocne na trasie o długości 800 m... Stacja Narciarska „Czarnów” leży pomiędzy Kamienną Górą a Kowarami i jest wspaniałym miejscem, w którym można w sympatycznej atmosferze spędzić wolny czas. Zlokalizowana jest ona na trasie Wałbrzych - Jelenia Góra (droga wojewódzka nr 367). Z Wrocławia, Bolkowa dojeżdżamy do Kamiennej Góry drogą krajową nr 5. Z Jawora, Legnicy, Poznania do Bolkowa drogą krajową nr 3.

Ferie z nauką

Propozycja dla głodnych wiedzy o astronomii: „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy - dzięki tablicom, eksponatom oraz modelom (w rogu sali wisi miniatura teleskopu Hubble'a) można prześledzić rozwój obserwacji astronomicznych dokonywanych w oparciu o proste, przeziernikowe instrumenty, następnie lunety i teleskopy umieszczane w przestrzeni kosmicznej. Wystawa jest interaktywna, zwiedzający mogą dokonać obserwacji przez teleskopy, a także, wykorzystując instrukcje, samodzielnie zbudować lunetę typu Galileusza lub Keplera.

Ferie z teatrem

VIII Forum Teatrów Niezależnych Transformacje w Świdnicy - łyk kultury to dobra propozycja na ferie, tym bardziej, że wstęp na spektakle jest bezpłatny. Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza od czwartku, 17 lutego, do soboty, 19 lutego.

Ferie ze zwiedzaniem

Propozycja dla miłośników zabytków: Największe opactwo na świecie, odwiedzane przez Hitlera i Jacksona, czyli wyprawa do Lubiąża. Lubiąskie opactwo nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Potężny gmach, mimo że nie jest pięknie odrestaurowany, robi niesamowite wrażenie. I nic dziwnego – ten zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na całym globie! Ustępuje jedynie kompleksowi pałacowo-klasztornemu Eskurial w Hiszpanii. Kompleks w Lubiążu ma powierzchnię dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu.

I kolejna propozycja dla tych, którzy lubią podziwiać zabytki - Bolków: na pograniczu Gór Kaczawskich i Podgórza Bolkowskiego nad Nysą Szaloną leży miasto z ciekawą, bogatą, aczkolwiek nie do pozazdroszczenia historią.

Dla miłośników tajemnic ukrytych pod ziemią: Po uran do Kletna - miejscowość ta słynie z Jaskini Niedźwiedziej, tymczasem jest tam też stara kopalnia uranu. W sztolni jest bezpiecznie, choć momentami licznik Geigera wariuje… Kopalnia dostępna jest przez cały rok, panuje tu stała temperatura 7 st. C.

Propozycja dla miłośników odkrywania tajemnic przeszłości: Rogoźnica – gorzka lekcja historii, czyli propozycja na mądre spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny, ale uwaga: zgodnie z Zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej dzieciom do lat 13 wstęp do muzeów martyrologii jest zabroniony. Uczniowie powinni zwiedzać to muzeum pod opieką osób dorosłych. Rogoźnica to po niemiecku Groß Rosen, dlatego też tutejszy obóz pracy zyskał taką nazwę. KL Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 r. jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. W maju kolejnego roku Arbeitslager Gross-Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. KL Gross-Rosen był jednym z najcięższych obozów koncentracyjnych.

Przy okazji wycieczki do Rogoźnicy proponujemy odwiedzenie Mściwojowa: Pawilon na wyspie i oranżeria - odkrywanie dawnej świetności... Dzisiejszy Mściwojów znany był już w XIII wieku jako rycerska wieś Prawin. Ciekawe wrażenie robi tu staw z wyspą i pawilonem wzniesionym na rzucie ośmioboku. Niegdyś łódką przypływano tu, aby w spokoju i z daleka od innych porozmawiać.

Za granicą, ale jednak blisko

Hradec Kralove – miasto, w którym każdy odnajdzie coś dla siebie: spacer po mieście może nam dostarczyć wiele wrażeń. Biała wieża z potężnym, drugim co do wielkości w Czechach, dzwonem zaskakuje zegarem, który w niezwykły sposób wskazuje czas - duże wskazówki wskazują godziny, a małe pokazują minuty. Mamy do obejrzenia liczne zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Możemy niespodziewanie odkryć, że elektrownia może być piękna. Łabska elektrownia wybudowana w stylu secesyjnym jest unikalnym i do dzisiaj działającym dziełem technicznym.

A może pojedziemy do Czech obejrzeć lale? - muzeum pokazujące, jakie zabawki towarzyszyły czeskim dzieciom do 1965 roku. Rychnov nad Kněžnou (Rychnów nad Knieżną) to miasto w północnych Czechach. Tamtejsze muzeum zabawek posiada ciekawe zbiory lalek z porcelanowymi głowami. A także laleczki z domkami lub pojedynczymi pomieszczeniami – np. w łazience czy w kuchni. Są też zabawki dla chłopców – jak samochodziki czy kolejki. To muzeum polecamy nie tylko rodzinom z dziećmi, ale też tym, którzy tęsknią za własnym dzieciństwem.

Castel Gandolfo naszych biskupów: papieże mają swoją letnią rezydencję od XVII wieku we włoskim Castel Gandolfo, biskupi wrocławscy niegdyś mieli taką w czeskim Javorniku... To niewielkie miasto w Republice Czeskiej, na zboczu i u podnóża Gór Złotych. Historycznie leży ono na terenie Dolnego Śląska, dlatego też tutaj wrocławscy biskupi postanowili wypoczywać latem. Specjalnie dla nich wybudowano górujący nad miastem zamek Jánský Vrch. Kopiec Jański, bo tak można przetłumaczyć nazwę zamku, jest narodowym zabytkiem kultury Czech.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group