Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3125
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Ekwipunek małego piłkarza

Wtorek, 20 sierpnia 2013, 15:41
Aktualizacja: Niedziela, 13 września 2020, 4:57
Autor: red
Kraj: Ekwipunek małego piłkarza
Fot. użyczone
Coraz więcej dzieci interesuje się piłką nożną i chce aktywnie uprawiać ten sport. Dzięki licznym szkółkom piłkarskim oraz klubom sportowym, młodzi pasjonaci futbolu mogą zacząć trenować już od najmłodszych lat. O czym musi jednak pamiętać każdy mały piłkarz, by grać bezpiecznie i efektywnie?

Dla każdego małego futbolisty, już od samego początku piłkarskiej przygody, najważniejszy jest dobry - profesjonalny i charyzmatyczny - trener oraz odpowiedni - dostosowany do możliwości zawodników, rozwijający i motywujący - trening. Oprócz samej techniki i metodologii treningowej, równie istotne jest wyposażenie małego piłkarza, dzięki któremu może bezpiecznie oraz efektywnie ćwiczyć.

Dobra odzież sportowa to podstawa dla każdego piłkarza, również tego początkującego. Dzięki niej, możemy zachować maksymalne skupienie, koncentrację i osiągnąć najwyższą wydajność podczas treningu.
– Zarówno koszulka, jak i spodenki powinny być wykonane z lekkiego, przewiewnego materiału, który pozwala skórze swobodnie oddychać, zapewnia odpowiednią termoregulację oraz umożliwia odprowadzenie nadmiaru wilgoci – mówi Radosław Soperczak z Football Academy.

Krój strojów oraz ich rozmiar powinny być tak dopasowane, by ubranie nie krępowało ciała oraz zapewniało dziecku maksymalną swobodę w poruszaniu się po boisku czy hali.
– Odzież sportowa musi być przewiewna, ale nie może być zbyt luźna, ani zbyt przylegająca. To niezwykle istotne dla zachowania maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa małego zawodnika – dodaje Radosław Soperczak.

Jednym z najważniejszych elementów stroju piłkarskiego są również tzw. getry piłkarskie, czyli wysokie, sięgające do kolan elastyczne skarpety, służące przede wszystkim mocowaniu i ukryciu ochraniaczy, zabezpieczających kończyny dolne przed kontuzjami.
– Odpowiednie getry piłkarskie mają anatomiczny krój, są wyposażone w siateczkowe wstawki wentylujące oraz dopasowują się do stopy i łydki zawodnika. Ważne, by pod getrami mieściły się swobodnie ochraniacze, a cały zestaw nie uciskał mięśni, stawów i naczyń krwionośnych – wyjaśnia Radosław Soperczak.

Gdy dziecko chce aktywnie uprawiać piłkę nożną, nie możemy także zapomnieć o tym, by wyposażyć je w odpowiednie obuwie. Właściwe buty piłkarskie są ważne nie tylko ze względu na wygodę, ochronę i bezpieczeństwo nóg. Rodzaj butów, ich kształt i materiał, z którego są wykonane, mają również znaczenie dla jakości gry zawodnika.
– Choć żaden but piłkarski nie posiada „automatycznego celownika”, dobrze dopasowane obuwie ułatwia poruszanie się po boisku, może także przyczynić się do poprawy siły oraz celności podań i uderzeń – tłumaczy Radosław Soperczak.

Jakie powinno być zatem idealne obuwie piłkarskie dla dziecka?
– Buty muszą być przede wszystkim wygodne i dobrze „leżeć” na stopie. Choć dzieci szybko rosną i rozmiar ich stopy często się zmienia, przestrzegam przed kupowaniem butów na wyrost – może to prowadzić do kontuzji i urazów! – podkreśla Radosław Soperczak.

Jeśli dziecko trenuje na różnych nawierzchniach, musimy liczyć się również z tym, że potrzebna będzie więcej niż jedna para butów.
– Na halach sportowych, na których zwykle trenujemy zimą, bardziej odpowiednie będą tzw. halówki o płaskich, gumowych podeszwach.
Natomiast na boiskach trawiastych czy na sztucznej murawie, zdecydowanie lepszą równowagę, przyczepność i większe bezpieczeństwo zapewniają tzw. turfy, czyli buty o dużej ilości małych koreczków równomiernie rozłożonych na całej powierzchni podeszwy – dodaje Radosław Soperczak.

Warto wiedzieć, że na boiskach typu orlik, nie można grać w typowych butach piłkarskich (korkach). Dlatego dla małych piłkarzy najlepszym rozwiązaniem będą właśnie turfy i halówki.
- Ponadto na początek wybierzmy dla dziecka obuwie z syntetyczną cholewką. Buty skórzane, np. gdy zmokną i nie będą prawidłowo wysuszone, często twardnieją i zmieniają swój kształt, a to może być kłopotliwe dla małego futbolisty – mówi Radosław Soperczak.

Sprzęt piłkarski przeznaczony dla najmłodszych dzieci powinien być bezpieczny i atestowany, a przede wszystkim także dostosowany do ich wieku, wzrostu oraz możliwości fizycznych.

Typowa seniorska piłka do futbolu (rozmiar 5) waży około 430 g. Zakup takiej piłki dla małego dziecka nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ będzie ona za duża i za ciężka. Dziecko nie ma tyle siły, by taką piłkę prawidłowo uderzyć oraz nadać jej właściwy tor lotu. Waga piłki odpowiedniej dla najmłodszych futbolistów nie powinna przekraczać 290 g (rozmiar 3 lub 4).

Football Academy to ogólnopolska sieć szkółek piłkarskich dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, oparta na najlepszych angielskich metodach treningowych i organizacyjnych. Szkółki Football Academy wyróżnia profesjonalna kadra trenerska i najwyższa jakość prowadzonych zajęć. W całej Polsce funkcjonuje obecnie ponad 100 oddziałów, w których aktywnie trenuje ponad 5500 młodych adeptów futbolu!

www.footballacademy.pl

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group