Wtorek, 10 września
Imieniny: Łukasza, Mikołaja
Czytających: 6389
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Dziećmorowice: Dziećmorowice mają nowe przedszkole

Środa, 7 sierpnia 2024, 9:48
Aktualizacja: 14:52
Autor: red
REGION, Dziećmorowice: Dziećmorowice mają nowe przedszkole
Fot. Ziemia Wałbrzyska
Za nami otwarcie nowego przedszkola w Dziećmorowicach w Gminie Walim.
- Jako osoba przez lata związana z pracą w edukacji, doskonale zdaję sobie sprawę, jak ważne dla rozwoju lokalnej społeczności jest powstawanie takich miejsc. Nowe przedszkole to nie tylko piękny budynek, ale przede wszystkim przestrzeń, gdzie najmłodsi mogą odkrywać swoje talenty i rozwijać kreatywność od najwcześniejszych lat. Wierzę, że nowe przedszkole zapewni dzieciom doskonałe warunki do wszechstronnego rozwoju, który zaowocuje w ich przyszłym życiu - mówi Ewa Dorosz, członek Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego.

W uroczystym przecięciu wstęgi przez wójta gminy Walim Adama Hausmana i przewodniczącą rady gminy Walim Zuzannę Bodurkę wzięli udział Wicewojewoda Dolnośląski Piotr Kozdrowicki, Dolnośląski Kurator Oświaty Ewa Skrzywanek, Dyrektor Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej Bożena Dróżdż, przedstawiciele Powiatu Wałbrzyskiego, włodarze miast i gmin z całego regionu oraz partnerskiej gminy Świerzno, przedstawiciele służb mundurowych, radni, sołtysi i kierownicy jednostek gminy Walim i oczywiście architekt Piotr Jański, któremu obiekt zawdzięcza swój ostateczny kształt.

Gminne Przedszkole w Dziećmorowicach jest drugą obok Szkoły Podstawowej w Jugowicach jednostką Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jugowicach. Sam budynek został zaprojektowany jako pasywny i demonstracyjny – wprowadzając szereg nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań. Jest energooszczędny – ma niskie zapotrzebowanie na energię z sieci zewnętrznej i produkuje własną energię dzięki panelom fotowoltaicznym o mocy ok. 34 kW, a w najbliższym czasie powstanie dodatkowy magazyn energii i turbina wiatrowa. Na terenie przedszkola znajduje się specjalnie wybudowany naturalistyczny ciek wodny oraz dwa retencyjne oczka wodne. Dwa zbiorniki podziemne zbierają wodę opadową z dachu i okolicznego terenu oraz wspomnianego cieku wodnego i oczek wodnych. Zebrana woda jest filtrowana i ponownie wykorzystana w toaletach oraz do podlewania. Ogrzewanie budynku zapewniają pompy ciepła – jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Ponadto ciepło jest odzyskiwane również dzięki odpowiednio zaprojektowanej wentylacji mechanicznej. Placówka pomieści 75 dzieci, w trzech grupach – po 25 osób – są jeszcze ostatnie wolne miejsca!

Twoja reakcja na artykuł?

8
53%
Cieszy
1
7%
Hahaha
1
7%
Nudzi
1
7%
Smuci
2
13%
Złości
2
13%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group