- Eliminacje były bardzo trudne. Musieliśmy wybierać między dobrym a lepszym. Rezultat bywał czasem nieadekwatny do nakładu pracy. Często dzieci przynosiły aranżację znalezioną w internecie i trzeba było je przekonać do oryginalnej. Z czasem chcemy wyeliminować te nieoryginalne, bo różnią się stopniem trudności. Od 30 maja rozpoczynamy okres prób z dziećmi. Niektóre mają 7 czy 8 lat i nigdy nie występowały na scenie, a będą pracować z orkiestrą symfoniczną. – mówi dyrektor filharmonii Dariusz Mikulski. – Chcemy popracować nad ich ruchem scenicznym i wyglądem, aby nie wyglądało to jak jakieś łapanie talentów w podrzędnym domu kultury. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się te indywidualności znaleźć i zdobyć w czasach, kiedy indywidualność i oryginalność zanikają.
- Musimy dla każdej piosenki poszukać koloru i odpowiedniej aranżacji. Chcemy pokazać ich różnorodność, dopasować je do tonacji, w jakiej dziecko może śpiewać. W tej chwili są zaawansowane prace, aby uczynić z koncertu święto. Za nami już sukces – udało nam się przekonać kompozytorów do napisania muzyki – dodaje Anna Długołęcka, odpowiedzialna za oprawę sceniczną. – Wczoraj rozpoczęły się próby, muzycy świetnie się bawili w „dialogi kotków” na skrzypcach i „chodzenie lwa po sawannie” na gitarze basowej. Udało się ich wciągnąć w dobieranie instrumentów do dźwięków. Każdy z nich coś dodał.
Do udziału w koncercie finałowym zakwalifikowało się 19 dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 7-9 i 10-13 lat. Organizatorzy postawili tu granicę, ponieważ młodzież w wieku lat 14 i więcej, ma często duże doświadczenie sceniczne i nie mogą z nią konkurować dziesięciolatki. Mali uczestnicy przyjadą ze Świdnicy, Świebodzic, Bielawy, Starych Bogaczowic, Pieszyc, Głuszycy, Dzierżoniowa i Jaszkowej Dolnej. Podczas eliminacji nagrodzono dwie piosenki: „Historię pewnego miasta” Magdaleny Ruiz i „Wędruj, wędruj” Zbigniewa Szałko. Organizatorzy podkreślili jego pasję i zaangażowanie. Zasiądzie w jury razem z nimi.
Tej edycji festiwalu patronuje po raz pierwszy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Organizatorzy bardzo cieszą się z takiego sponsora, który ma pozycję i nie zależy mu na agresywnej reklamie. 2 czerwca – próba generalna, a gala finałowa w niedzielę 6 czerwca o godzinie 16.00.