Przybyli do głuszyckiego CK-MBP widzowie, po obejrzeniu filmu dokumentalnego pt. ,,Ścigam Iwana Groźnego” w reż. Piotra Mielecha (premiera miała miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego) mieli niecodzienną okazję porozmawiać z drem Jackiem Wilczurem, który w niezwykle interesujący sposób opowiadał o swoim śledztwie ws. Demjaniuka, ukraińskiego strażnika z niemieckich obozach zagłady Żydów. Demjaniuk został oskarżony o to, że w 1943 r. przyczynił się do zamordowania ok. 28 tys. Żydów.
Dr Jacek Wilczur – człowiek legenda, wykładowca Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki, ale przede wszystkim szef zespołu badawczo-naukowego Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, opowiadał o zbieraniu materiału dowodowego ws. Demjaniuka Badacz zgromadził i przekazał do sądu w Jerozolimie blisko 600 stron dokumentów poświadczających m.in. fakt, iż John Demjanjuk popełniał zbrodnie na terenie Polski, w Treblince.
Licznie zgromadzona publiczność nie tylko miała okazję do zadawania pytań, ale również do indywidualnych rozmów z badaczem, zakupu jego książki oraz dzielenia się swoimi refleksjami. Spotkanie prowadził Łukasz Kazek z Fundacji ,,Świat, którego już nie ma…”. Z uwagi na ogromne zainteresowanie tematem, głuszyckie CK-MBP zapowiada koleje spotkanie z cyklu ,,Kina Historycznego” już w marcu.
Czwartkowa projekcja odbyła się z w ramach ,,Wieczór z dokumentem – kręci nas kino historyczne”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Fundację Łukasza Kazka ,,Świat, którego już nie ma…” oraz ,,Wiedzę i Życie. Inne Oblicza Historii ”, jak i głuszyckie Centrum-Kultury-MBP.