Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 3784
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dlaczego ZDKiUM idzie do likwidacji?

Piątek, 22 listopada 2024, 11:40
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Dlaczego ZDKiUM idzie do likwidacji?
Fot. ZDKiUM Wałbrzych
Dobiega koniec funkcjonowania w naszym mieście jednostki budżetowej Gminy Wałbrzych – Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu.

Dla wielu wałbrzyszan zapewne podjęcie takiej decyzji przez władze miasta jest dość zaskakującą decyzją. Skąd więc pomysł, by podjąć takie kroki i dzialania?

"Po wnikliwym rozważeniu i przeanalizowaniu zakresu zadań realizowanych przez ZDKiUM uznano, iż zasadnym jest podjęcie decyzji o likwidacji ZDKiUM. W wyniku zamierzonej restrukturyzacji wszystkie zadania związane z zarządzaniem drogami gminnymi, dotychczas realizowane przez ZDKiUM, zostaną przeniesione do Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Wskazać należy, iż jednostka ta zrealizowała swoje największe zadania, tj. budowę obwodnicy, czy drogi sudeckiej. Jednocześnie część zadań ZDKiUM, w tym komunikacja miejska zostało przekazanych do realizacji spółce gminnej pod firmą Miejski Zakład Usług Komunalnych sp. z o. o. z/s w Wałbrzychu, co było podyktowane potrzebą usprawnienia realizacji tych zadań oraz poprawą jakości życia mieszkańców.

Obecnie podjęcie decyzji o likwidacji tej jednostki wynika z dalszej potrzeby usprawnienia oraz uproszczenia realizacji zadań wykonywanych dotychczas przez ZDKiUM oraz optymalizacji kosztów ich realizacji. W konsekwencji proponowanych zmian organizacyjnych pracownicy ZDKiUM staną się z dniem 1 stycznia 2025 roku, w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks Pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.) pracownikami Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Restrukturyzacja nie zakłada zatem faktycznej likwidacji jednostki, wyzbycia się majątku, ani rezygnacji z wypełnianych przez nią funkcji zarządczych i wykonawczych, a jedynie likwidację formalną polegającą na przeniesieniu tych funkcji na inny poziom (szczebel) w celu usprawnienia procesu zarządzania tymi zadaniami.

W związku z usprawnieniem tego procesu zadania te będą realizowane w jednej strukturze organizacyjnej i pod jednym kierownictwem, co umożliwi sprawniejsze zarządzanie oraz bardziej elastyczny i racjonalny podział obowiązków pomiędzy pracowników. Koncentracja czynności zarządczych przyniesie też wymierne efekty ekonomiczne polegające na obniżeniu kosztów administracji" - tak argumentuje swoją koncepcję wałbrzyski samorząd.

Twoja reakcja na artykuł?

27
40%
Cieszy
15
22%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
3
4%
Złości
21
31%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group