Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3143
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy ZAZ dla osób niepełnosprawnych powstanie czy też nie?

Poniedziałek, 23 marca 2015, 15:44
Aktualizacja: Wtorek, 24 marca 2015, 7:18
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Czy ZAZ dla osób niepełnosprawnych powstanie czy też nie?
Fot. red
Wydawało się, że problemy Zakładu Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych w Wałbrzychu się zakończyły przed kilkoma miesiącami. Okazuje się, że tak nie jest.

O problemach z utworzeniem ZAZ-u w Wałbrzychu informowaliśmy na naszym portalu. Wreszcie UMWD, Fundacja de Gaulle’a przy wsparciu Gminy Wałbrzych doszły do porozumienia, wypracowały wspólne stanowisko i wydawało się, że nieporozumienia przy tworzeniu ZAZ-u zostały zażegnane. Nic bardziej mylnego. Ostatnio Zarząd Województwa Dolnośląskiego poinformował o zerwaniu umowy z Fundacją im. De Gaulle'a, która odpowiadała za stworzenie w Wałbrzychu Zakład Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych.

Na temat problemów ZAZ-u mówił podczas sesji Rady Miasta prezydent Roman Szełemej.
- Gmina Wałbrzych użyczyła budynek, by powstał ZAZ dla niepełnosprawnych, bo to miejsce pracy dla 40-50 osób i szansa dla tych ludzi – tłumaczy prezydent. – Prezes Fundacji przekonywał, że ten projekt jest jak najbardziej realny i można go zrealizować. Okazuje się jednak, że UMWD ma szereg zastrzeżeń, co do realizacji projektu i dlatego znów pojawił się kryzys. Marszałek zaproponował Gminie przejęcie tego projektu. Odbyliśmy już pierwsze spotkanie z przedstawicielami Fundacji i UMWD. Oczywiście jestem za tym, by ten projekt kontynuować, jeśli oczywiście UMWD zadeklaruje dalsze jego finansowanie, mimo że obecnie został on nieco wyhamowany. Niestety poziom niechęci z obu stron jest dość duży i to utrudnia współpracę, ale jestem dobrej myśli.

Poniżej prezentujemy oświadczenie Fundacji De Gaulle’a.

Oświadczenie:

Odnosząc się do informacji Pana Jarosława Perduty, rzecznika marszałka województwa, informuję że Umowa na dofinansowanie i działalność ZAZ, została podpisana przez Pana Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa dnia 22.12.14r. o godzinie 11.20. Zgodnie z umową, środki w wysokości 1,3 mln. zł. na rok 2014, o których wspomina Pan Perduta, Fundacja musiała rozliczyć do dnia 23.12.14r. godzina 13.00. Do tego dnia Fundacja została zobowiązana przedstawić zabezpieczenia dotacji z PFRON na kwotę ponad 10 mln. zł. (w formie hipotek) oraz akt notarialny o poddaniu się egzekucji. Reasumując, UMWD dał Fundacji na załatwienie formalności i zakupy 26 godzin!

Fundacja już od 11 grudnia 2014 roku wskazywała brak możliwości rozliczenia dotacji w terminie wskazanym przez Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych. Mimo to, umowa przygotowana przez UMWD nie została w tym zakresie zmieniona.

Dodatkowo wskazuję, że Marszałek Województwa został wprowadzony celowo w błąd przez pracowników merytorycznych UMWD, w zakresie stawianych Fundacji zarzutów związanych z realizacją umowy, co wynika z uzasadnienia wypowiedzenia umowy:

1. Z uzasadnienia wynika, że „Organizator zobowiązał się w umowie w § 4 ust 4 do przekazania zawieranych umów na wykonanie robót budowlanych w terminie 7 dni od ich zawarcia. Uwzględniając datę zawarcia umowy z wykonawcą, obowiązek ten Fundacja winna zrealizować do 15 stycznia 2015 roku (…) Kopię umowy przedłożono 3 marca 2015 roku”.

Zgodnie z zapisem umowy (w załączeniu) z zapisu § 4 ust 4 wynika, że „Wnioskodawca jest zobowiązany do przedłożenia dokumentów rozliczeniowych, o których mowa w ust 2 w terminie 7 dni od dnia ich wystawienia (…). Zgodnie z ust 2 Organizator umowy na wykonanie robót budowlanych składa „równocześnie” ze złożeniem faktury VAT.

Fakturę VAT, wystawioną 24 lutego 2015 roku, Fundacja przekazała zgodnie z umową wraz z załącznikami (w tym z umową na roboty budowlane) siódmego dnia od daty jej wystawienia przez wykonawcę. Zatem Fundacja dopełniła obowiązku wynikającego z umowy z Województwem.

2. Z uzasadnienia wynika, że „W dniu 20 lutego br. Fundacja przedłożyła wniosek o wprowadzenie szeregu zmian do wiążącej strony umowy (…) niektóre z nich wskazują na kolejne świadome nie wywiązywanie się przez Organizatora z umowy. Przykładowo w § 6 ust 2 pkt 6 umowy (…)”.

Paragraf 6 umowy dotyczy „Zobowiązania Organizatora działającego zakładu”. Zgodnie ze wskazanym § 6 ust 2 pkt 6 umowy Fundacja planowała dokonać cesji praw z polis ubezpieczeniowych na Województwo z dniem uruchomienia Zakładu. Natomiast UMWD zarzuciło Fundacji, że cesja jest obecnie dokonana na Gminę Wałbrzych (taka musiała być dokonana, ze względu na zapisy umowy użyczenia nieruchomości łączącą Gminę Wałbrzych i Fundację).

Fundacja im. De Gaulle’a planuje obecnie strategię dalszego działania związanego z zaistniałą sytuacją. O podjętych decyzjach poinformujemy Państwa w najbliższych dniach.

Z poważaniem:
Jarosław Klonowski
Prezes Fundacji im. De Gaulle’a

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group