Oficjalnego otwarcia konferencji i powitania gości dokonał Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Następnie prof. dr hab. inż. Wojciech Ciężkowski - Dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej wygłosił wykład pod tytułem "Surowce balneologiczne Dolnego Śląska", wykazując jak wielki potencjał znajduje się między innymi w wodach termalnych i jak można z nich korzystać. O potencjale uzdrowiskowym Dolnego Śląska mówiła też dr Aleksandra Sędziak - Konsultant Wojewódzki w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, Lekarz Naczelny Uzdrowisk Województwa Dolnośląskiego i jednocześnie dyrektor ds. lecznictwa "Uzdrowiska Lądek-Długopole" S. A.
Z kolei dr n med. Paweł Wróblewski - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej w prelekcji "Dolnośląska balneologia jutra" wykazywał korzyści można czerpać z balneologii i jak ważna w tym zakresie jest współpraca różnych ośrodków, prowadzących podobną działalność - jak na przykład uzdrowiska.
Seminarium w którym udział wzięli przedstawiciele dolnośląskich sanatoriów, władz wojewódzkich i samorządowych zakończyło podpisanie Listu Intencyjnego dotyczącego współpracy na rzecz wspierania rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego, balneologii, medycyny fizykalnej i geotermii na terenie Dolnego Śląska. Konferencję prowadził Zbigniew Dynak - Dyrektor departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędy Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.