Termin arteterapia dotyczy wykorzystania mediów artystycznych w terapii. Według definicji Brytyjskiego Stowarzyszenia Arteterapeutów, uczestnik arteterapii poprzez np. samodzielne tworzenie obrazów i obiektów, może lepiej zrozumieć siebie i naturę swoich problemów.
W Wałbrzychu członkowie konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Wrocławski, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa, European Consortium for Arts Therapies Education, Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich „Kajros” i Stowarzyszenie Muzykoterapeutów Polskich, konfrontować będą różne stanowiska naukowe, dotyczące arteterapi.
Konferencja ma być kontynuacją cyklu zapoczątkowanego przez Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego w roku 2008, konferencją naukową z udziałem 30 przedstawicieli uniwersytetów europejskich należących do ECArTE European Consortium for Arts Therapies Education) na temat edukacji akademickiej w dziedzinie arteterapii. Konferencja ta ujawniła przepaść dzielącą uczelnie polskie prowadzące studia w tej dziedzinie od wiodących uczelni europejskich, przede wszystkim brytyjskich i holenderskich. Pokazała, że nawet kraje po naszej wschodniej granicy, takie jak Litwa, Estonia i Rosja mają już lepiej zorganizowane systemy kształcenia arteterapeutów i prowadzą równorzędny dialog naukowy z krajami zachodnimi.
Pierwszego dnia szeroko rozpatrywano i komentowano różne sposoby wykorzystania muzyki i muzykoterapii, zarówno w leczeniu jak i kształceniu. Przedstawiciele uniwersytetów z całej Europy, prezentowali swoje poglądy w czasie trzech sesji, trwających łącznie prawie siedem godzin. Podczas drugiego dnia konferencji planowany jest wykład „Marzenia-Transgresja-Zmiana” dr Anny Glińskiej-Lachowicz z Uniwersytetu Opolskiego.