Kampania informacyjna, którą od wielu lat wspierają policjanci, w większości przypadków przynosi pozytywne efekty. Wałbrzyszanie oraz mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego, a w tych przypadkach Boguszowa-Gorc, wiedzą, jak postępować, gdy po drugiej strony słuchawki znajduje się fałszywy „wnuczek”. Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują o ostrożność, gdyż sprawcy podając się za członków bliskiej rodziny, bardzo często znają dokładne dane personale, a nawet miejsce zamieszkania ofiary. Zmieniając głos, udają osobę mocno chorą, po to aby wzbudzić poczucie winy, ewentualnie współczucie.
Uwaga! Informujmy osoby starsze o tego typu oszustach. Rozmawiajmy z nimi. Dzięki takiemu działaniu zapobiegniemy utracie zbieranych przez nich często całe życie oszczędności.
Pamiętajmy! Nie wypłacajmy gotówki, jeżeli mamy podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści. Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może nas uchronić przed utratą swoich oszczędności. Nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy. Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy policji 997.
Przypominamy także, że sprawcy mogą osobiście zapukać do naszych drzwi podając się za listonoszy, pracowników gazowni, wodociągów lub każdej innej firmy. Co zrobić, aby nie dać się oszukać?
- Należy spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno.
- Jeżeli nie znamy osoby znajdującej się po drugiej stronie, nie otwieramy drzwi lub otwieramy je w sposób bezpieczny - w przypadku posiadania tzw zasuwki.
- Pytamy o cel wizyty oraz prosimy o pokazanie dowodu tożsamości i legitymacji służbowej lub identyfikatora.
- W przypadku wątpliwości ustalamy inny termin wizyty, a sami mamy czas na potwierdzenie w firmie, czy osoba, która podaje się za pracownika w ogóle widnieje w spisie ewidencyjnym przedsiębiorstwa.