Wnętrza zabytkowego pałacu w Jedlince stanowiły doskonałą scenerię dla sztuki, której akcja rozgrywa się w 1905 roku. Wówczas to dochodzi do spotkania dwóch pisarzy - Stanisława Wyspiańskiego i Stefana Żeromskiego oraz Józefa Piłsudskiego, który organizuje w Krakowie polskie oddziały zbrojne. Część sztuki jest jednak fikcją literacką utrzymaną w klimacie początku ubiegłego wieku, epoki zmian politycznych. W „Chryjach z Polską” toczy się typowo polska odwieczna dyskusja artysty i męża stanu na temat przyszłości naszego kraju.
Spektakl można było obejrzeć na Dolnym Śląsku jeszcze we Wrocławiu, Świdnicy, Ząbkowicach Śl. oraz Lądku Zdroju. - Kilka miesięcy temu dostaliśmy propozycję wstępną, negocjacje trwały dosyć długo - było kilka wizyt studyjnych tu, na miejscu. I pałac w Jedlince tak przypadł do gustu i scenografom, i organizatorom całego projektu Teatr Polska, że Jedlina przebiła inne, również chętne miejscowości – opowiada Andrzej Gniatkowski, dyrektor Centrum Kultury w Jedlinie Zdroju.
- Codziennie gramy gdzie indziej, codziennie musimy pracować w innych warunkach, tego rodzaju zmiany i improwizowanie dla aktorów są bardzo przyjemne – mówił po spektaklu Mariusz Bonaszewski, odtwórca roli Wyspiańskiego. - Wszystko jest teatrem, wystarczy jeden widz, jeden aktor i to już jest teatr. Ten spektakl był bardziej energetyczny niż na deskach teatru, bo siedzieliście - jako widzowie - niemal nam ,,na nosie”, wtedy trzeba grać bardziej telewizyjnie – dodawał Andrzej Niemirski.
Dla licznie zgromadzonej widowni magnes stanowiła właśnie obsada: Mariusz Bonaszewski, Robert Gonera, Magdalena Cwenówna, Joanna Górniak, Katarzyna Skarżanka, Brygida Turowska, Przemysław Chojęta, Piotr Łukaszczyk, Andrzej Czernik, Maciej Gąsiorek, Andrzej Niemirski. Warto tu wspomnieć, że podczas VIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia Dwa Teatry - Sopot 2008 telewizyjna realizacja spektaklu ,,Chryje z Polską” otrzymała nagrody za najlepszy oryginalny tekst dramatyczny, najlepszą rolę męską (dla Mariusza Bonaszewskiego za rolę Stanisława Wyspiańskiego) oraz wyróżnienie aktorskie (dla Zbigniewa Konopki za rolę Stefana Żeromskiego).
Spektakl teatralny realizowany jest na terenie całej Polski, finansowany głównie przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. - W tym przypadku w realizację włączyły się jeszcze dwie jedlińskie instytucje i wsparcia finansowego udzielili nam pałac Jedlinka oraz Towarzystwo Miłośników Jedliny Zdrój. Korzystając z okazji bardzo im dziękuję, bo stąd bilety mogły kosztować tylko 10 zł, a nie np. 45 jak we Wrocławiu czy 25 w Świdnicy – mówił dyrektor Centrum Kultury. - Dla mieszkańców - nie tylko Jedliny - zaplanowaliśmy w tym roku jeszcze kilka innych niespodzianek, ale nie uchylę rąbka tajemnicy, aby nie zapeszyć. Powiem tylko, że niektóre z tych projektów są związane również z teatrem – dodał.