W spotkaniu wzięła udział poseł Anna Zalewska, prezydenci Roman Szełemej i Zygmunt Nowaczyk oraz przedstawiciele dolnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i oczywiście pracownicy bibliotek z powiatu wałbrzyskiego, świdnickiego i dzierżoniowskiego.
Uroczystość była okazją do wręczenia nagród jubileuszowych oraz dyplomów gratulacyjnych dla wyróżniających się w swojej pracy bibliotekarzy. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych byli, miedzy innymi, pracownicy Biblioteki pod Atlantami: Monika Majewska, Anna Lichwa i Natalia Różycka z Działu Dziecko-Młodzieżowego oraz Rafał Glapiński, również pracownik tego działu, ale jednocześnie kierujący działającą od ponad roku Akademią Młodych. Wśród wyróżnionych znalazły się także panie z filii nr 7 na Piaskowej Górze: Mariola Kowalska, Dorota Sternik, Alicja Cieślak i Julia Zielińska oraz z filii nr 11, działającej na Podzamczu: Krystyna Pieczonka i Magdalena Urbanek. Gratulacje odebrała także kierująca fonoteką Joanna Kozioł oraz zarządzająca zbiorami dla niewidomych Beata Kościelna.
Jubileuszowe gratulacje za wieloletnią pracę odebrały: Alina Binder i Ewa Kupczak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Boguszowie-Gorcach, Alicja Cieślak z filii nr 7 na Piaskowej Górze, Magdalena Juniszewska z Działu Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów, Dorota Zagozdan oraz dyrektor Biblioteki pod Atlantami, Renata Nowicka.
Bibliotekarzem Roku w naszym regionie, którego wybiera Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich została kierowniczka filii nr 7 Biblioteki pod Atlantami na Piaskowej Górze, Mariola Kowalska. Warto też zaznaczyć, że SBP obchodzi w tym roku 95 rocznicę powstania.
Świąteczne spotkanie było też okazją do rozmów o kondycji wałbrzyskiej biblioteki i jej filiach oraz o zmianach, jakie czekają ich siedemdziesięcioosobową załogę.
Już dziś wiadomo, że biblioteki będą musiały szybciej dostosowywać się do wymagań współczesnego czytelnika, być nie tylko punktami, gdzie się wypożycza książki, ale miejscami nowoczesnej edukacji z dostępem do internetu, ale także miejscem spotkań, gdzie przy kawie można porozmawiać nie tylko o literaturze. Wiele tych funkcji biblioteki pełnią od lat, na przeszkodzie stają często jednak względy finansowe, niedostosowane pomieszczenia, przestarzałe komputery, do których nie można podłączyć pendrive’a, ale włożyć dyskietkę o pojemności 3,5 MB jak najbardziej.
Zdaje sobie z tego dyrektor Biblioteki pod Atlantami:
- Unowocześnienie sprzętu i szybszy internet jest dla nas jednym z priorytetów, mamy jednak ograniczenia finansowe, przez które nie mogę obiecać, że już niedługo nastąpią rewolucyjne zmiany. Robimy jednak wszystko, by tak się stało, szukając źródeł finansowania nie tylko w kasie miasta – zapewniała Renata Nowicka.
Z kolei Roman Szełemej wspominając swoja bibliotekę z dzieciństwa na Szczawienku zdradził, że w Ratuszu myśli się o zmianach w wałbrzyskich bibliotekach: - Pamiętam bibliotekę na Szczawienku, gdzie co tydzień były organizowane projekcje bajek i związane z nimi konkursy rysunkowe. Brałem w nich udział i bardzo nie lubiłem przegrywać. Do dzisiaj mam z tamtych czasów wiele nagród. Nawyk i potrzeba czytania pozostały mi do dzisiaj. Osobiście tkwię w przeszłości, bo to są sentymenty, ale zdaje się, że świat idzie naprzód i w dodatku w innym kierunku. Dlatego potrzebne są zmiany, żeby punkty biblioteczne nie funkcjonowały w kilkunastometrowych pomieszczeniach – przekonywał prezydent.
Jednym z pomysłów, który może się zmaterializować jest przeniesienie filii biblioteki na Podzamczu do budynku po V L.O., który częściowo został zaadaptowany na żłobek. Jest tam dużo miejsca, więc może powstać nowoczesna placówka.
Również poseł Anna Zalewska zachęcała do czytania, życząc jednocześnie wszystkiego najlepszego wszystkim bibliotekarzom. My także dołączamy się do tych życzeń.