Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4871
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Bajki w Teatrze Lalek

Środa, 17 lutego 2010, 12:29
Aktualizacja: 12:30
Autor: red
Wałbrzych: Bajki w Teatrze Lalek
Fot. organizatorzy
W najbliższych dniach w wałbrzyskim Teatrze Lalek najmłodsi mieszkańcy naszego miasta będą mogli obejrzeć dwa przedstawienia. Na sobotę 20 lutego zaplanowano bajkę „Jaś i Małgosia”, a na niedzielę 21 lutego zaplanowany jest spektakl „Królewna Śnieżka”.

„Jaś i Małgosia” zostanie zaprezentowany na scenie wałbrzyskiego Teatru Lalek w sobotę 20 lutego o godzinie 17.00. Spektakl wyreżyserował Jerzy Jan Połoński, choreografię przygotowała Małgorzata Fijałkowska-Studniak, scenografią zajęli się Elżbieta i Sebastian Pietkiewiczowie, a muzykę przygotował Michał Kowalczyk. Występują: Małgosia - Urszula Raczkowska, Jaś - Paweł Pawlik, Wiedźma - Marlena Suder, Pies - Seweryn Mrożkiewicz, Kot, Mama - Bożena Oleszkiewicz.

„Jaś i Małgosia" to bajka znana wszystkim. Niesforne dzieci drwala wyruszają z obiadem dla taty w las. W wyniku zgubienia się w leśnej gęstwinie docierają do chatki Baby Jagi. Ta za pomocą podstępnych słodyczy zwabia je w pułapkę. I jak zawsze w bajkach - wszystko kończy się dobrze...
Ale czy na pewno? Co się może stać z bajką o „Jasiu i Małgosi", gdy w wyniku zamieszania spowodowanego zgubieniem jednego klucza, wszystko trzeba będzie wymyślać od początku? Co może kryć zwykła szafa? Z czego można zbudować las? Jak można wydobyć dźwięki za pomocą zwykłej tarki i garnka? Czym można zwabić Babę Jagę do pułapki? I czy przyjaciel pomoże się nam wydostać z najgorszej opresji?
O tym wszystkim opowiada ta bajka.

Spektakl „Jaś i Małgosia" przewidziany jest dla widzów w wieku od 4 do10 lat. Początek sobota – 20 lutego – godzina 17.00 – bilety 11 zł.

Tymczasem już dzień później, bo w niedzielę 21 lutego o godzinie 12.30, odbędzie się spektakl „Królewna Śnieżka”.

Spektakl wyreżyserował Ireneusz Maciejewski. Scenariusz jest autorstwa Dominika Miękusa, scenografią zajął się Dariusz Panas, a muzykę przygotował Piotr Klimek. Za ruch sceniczny odpowiada Ewelina Ciszewska. W nagraniu muzyki udział wzięli: Mateusz Czarnowski – akordeon, Bartłomiej Orłowski – gitary, Wiktor Szostak – fortepian, Kuba Fiszer – perkusja, Paweł Grzesiuk - kontrabas, gitara basowa.
W spektaklu występują: Anna Golonka - Służąca, Krasnoludek, Urszula Raczkowska - Królewna Śnieżka, Marlena Suder - Macocha, Krasnoludek, Seweryn Mrożkiewicz - Książę, Krasnoludek, Paweł Pawlik - Malarz, Krasnoludek.

Uwielbiana przez artystów piękna Królowa, pewnego dnia odkrywa, że artysta- malarz nie interesuje się już jej urodą. Przy pomocy magicznego lustra dowiaduje się również, że jej pasierbica przejęła rolę najpiękniejszej kobiety w całym królestwie. Próżność oraz pycha Królowej, zamieniają się w zazdrość wobec Królewny. Królowa pragnie zabić swoją konkurentkę. Do tego celu używa czarnej magii. Czary to broń dość niebezpieczna, nawet dla kogoś, kto się nimi posługuje. Na szczęście są na świecie magiczne postaci, jak choćby Krasnoludki, które pomagają skrzywdzonej Królewnie. Po kilku próbach cel Królowej zostaje osiągnięty. Jej radość nie trwa jednak długo. Śnieżka i tym razem zostaje ocalona. Wszystko kończy się szczęśliwie i zło zostaje ukarane.

Władza i chęć posiadania wszystkiego, nawet tego, co jest chwilowe, zazwyczaj doprowadzają do egoizmu. Egoizm rodzi zazdrość, a ta nienawiść. Przerwać zazdrość można jedynie dzięki miłości. Dzięki niej można nie tylko oprzeć się nienawiści, ale i ją pokonać.

Baśń o „Królewnie Śnieżce" braci Grimm dotyczy ludzkiej kondycji moralnej.
To nie tylko klasyczna walka dobra ze złem, to opowieść o uczuciach. Ta historia niesie prawdę o miłości. Miłość istnieje od czasów najdawniejszych i wciąż jest najważniejszym uczuciem w życiu człowieka. Nienawiść i miłość przeplatają się w wzajemnie. Jedno burzy, drugie buduje. Świat od zawsze ważył dobro i zło, ale to dobro ostatecznie zwycięża.

Początek przedstawienia - 21 lutego – niedziela - godzina 12.30, bilety 11 zł.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group