Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3231
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Badania archeologiczne na Rogowcu

Poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 6:20
Aktualizacja: 6:59
Autor: red.
REGION, Głuszyca: Badania archeologiczne na Rogowcu
Fot. UM Głuszyca
W lipcu studenci Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach praktyk studenckich prowadzili badania naukowe na Rogowcu w gminie Głuszyca pod opieką doktora Artura Boguszewicza z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych.

Uczelnia już od 10 lat przeprowadza prace na ruinach najwyżej położonego zamku w Polsce.

Na podstawie wieloletnich prac badawczych ustalono, że pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z dnia 8 września 1292 roku. Zbudowany z rozkazu Bolka świdnickiego pod koniec wieku XIII zamek pełnił funkcję kasztelanii, w wyniku wojen został zdobyty przez władców Czech prawdopodobnie w 1345 r. Dzięki badaniom archeologicznym udało się zawęzić moment oblężenia i zniszczenia zamku na II połowę XV wieku. Znaleziska archeologiczne i przekazy pisane potwierdzają, że zniszczenie zamku nastąpiło w latach 1470-1483 w czasie wojny o Śląsk. Mogło się to wydarzyć w roku 1475 w czasie wyprawy Macieja Korwina, króla Węgier i Czech przeciwko opozycyjnie nastawionej szlachcie z południowej części księstwa świdnickiego, szlachcie o sympatiach projagiellońskich. Do zniszczenia zamku Rogowiec mogło ewentualnie dojść w trakcie kolejnej wyprawy w 1482 roku przez stany śląskie i łużyckie przeciwko największemu opozycjoniście na tych terenach – Schellendorfowi. W tym samym roku został zdobyty zamek Książ, który był główną rezydencją rodu Schellendorfów mającego we władaniu także zamek Rogowiec. Przed zniszczeniem zamku w XV wieku nastąpiła jego rozbudowa i z racji swojego położenia Rogowiec pełnił funkcje fortecy. W trakcie prac badawczych udało się także odtworzyć plan zamku i wykorzystanie poszczególnych pomieszczeń budowli – wapiennik, kuźnia, kuchnia, brukowany dziedziniec zamkowy, pałac, wieża obronna.

Zamek zbudowany został na skalistym wierzchołku Góry Rogowiec, w północnej części Gór Suchych na zachód od wioski Grzmiąca. To najwyżej położony zamek w Polsce (870 m n.p.m.). U stóp góry prowadził średniowieczny trakt handlowy zwany Wysoką Drogą. Ze szczytu roztacza się szeroka panorama na Góry Sowie, Wałbrzyskie i Kamienne. Przez zamek przebiega szlak żółty Głuszyca - Schronisko PTTK „Andrzejówka”, u podnóża zamku czerwony Główny Szlak Sudecki i niebieski Rybnicki Grzbiet - Schronisko PTTK „Andrzejówka”.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group