W Polsce co roku zgłaszanych jest około 80 000 przypadków przemocy w rodzinie. Zdecydowana większość ofiar to kobiety, a każdego roku kilkaset z nich ginie z rąk swoich oprawców. Na całym Dolnym Śląsku funkcjonują zaledwie dwa Specjalistyczne Ośrodki Wsparcia dające schronienie ofiarom przemocy – we Wrocławiu i Wałbrzychu. Wszędzie brakuje mieszkań przejściowych i socjalnych dla rodzin opuszczających Ośrodki.
– Czas, aby województwo dolnośląskie zaczęło traktować poważnie problem przemocy domowej – powiedziała Anna Stabrowska, kandydatka Partii Razem do sejmiku wojewódzkiego z okręgu wałbrzyskiego. – Najpilniejszą sprawą jest oczywiście wzmocnienie systemu pomocy dla ofiar, współpraca odpowiednich instytucji oraz zwiększenie ich finansowania.
Stabrowska przedstawiła postulaty Partii Razem odnośnie walki z przemocą domową:
1. Powołanie do życia wojewódzkich „niebieskich linii" – całodobowego telefonu zaufania dla osób doświadczających przemocy.
2. Uruchomienie wojewódzkich programów wsparcia dla ofiar przemocy – psychologicznego, prawnego i doradztwa zawodowego. Aby skutecznie przeciwdziałać skali przemocy, położymy nacisk na pracę ze sprawcami, w tym na terapię uzależnień.
3. Rozszerzenie programu szkoleń na temat przemocy przeznaczonych dla policji, służby zdrowia, nauczycieli, personelu ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie.
– Zdecydowana większość postulatów OSK pokrywa się z naszym programem – kontynuowała Stabrowska. – Postulaty równościowe nie są dla nas pustym hasłem. Świadczą o tym już nasze listy do sejmików w całej Polsce: obowiązują na nich parytety (około 50% kobiet na listach), suwaki (naprzemiennie kobiety i mężczyźni), a w województwie dolnośląskim na pięć okręgów wyborczych w czterech kobiety startują z pierwszych miejsc. Dzięki temu kobiety mają realną szansę zdobycia władzy w samorządzie. Dlatego zachęcamy do głosowania na listę nr 6.
Marta Wosak przedstawiła postulaty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet:
1. Zapewnienie pełni praw reprodukcyjnych, w tym dostępu do nowoczesnej, bezpłatnej antykoncepcji i sterylizacji, bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowania in vitro, a także nowoczesnych badań prenatalnych i standardów opieki okołoporodowej.
2. Wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej:
- przesunięcia finansowania budżetowego z Kościoła katolickiego na organizacje zajmujące się walką z przemocą wobec kobiet i przemocą domową,
- bezwzględnego ścigania i karania sprawców przemocy domowej,
- bezwzględnego ścigania gwałcicieli i wdrożenia procedur zapobiegania wtórnej wiktymizacji,
- ochrony ofiar i izolacji sprawców,
- współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi przy wdrażaniu Konwencji,
- ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy,=.
3. Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet:
- zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet,
- realnego zabezpieczenia społecznego rodzin dzieci z niepełnosprawnościami,
- skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych,
- podniesienia progu uprawniającego do świadczenia z FA do średniego wynagrodzenia,
- równości płac bez względu na płeć.