Akcja skierowana była głównie do dzieci niepełnosprawnych, które prawdopodobnie nigdy wcześniej nie miały możliwości jazdy na rowerze. I właśnie specjalnie dla nich Organizatorzy akcji sprowadzili z Wrocławia rowery integracyjne. Rowery te dostosowane były do różnych rodzajów niepełnosprawności. Przejażdżka takim rowerem stanowiła dla dzieci nie lada atrakcję, nie jedyną tego dnia, bo poza rowerami Organizatorzy zorganizowali też wiele gier i zabaw sportowych. W organizacji akcji pomagali również harcerze i wolontariusze.
- Jesteśmy świadkami kolejnego szczególnego wydarzenia. Dzisiaj mamy okazję zapoznać się ze środkiem lokomocji, służącym przede wszystkim osobom niepełnosprawnym, ale z tego roweru mogą też korzystać osoby w pełni sprawne. Chcę serdecznie podziękować Fundacji PRO BONUM. Mam nadzieję, że nawiążemy z nią bliższy kontakt i wszystkie nowości, które się będą pojawiać w stosunku do osób niepełnosprawnych będziemy wykorzystywać w naszych działaniach sprawnościowych i edukacyjnych - powiedział Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk
Przedstawiciele Fundacji PRO BONUM wyjaśniali, że podstawową zaletą każdego roweru jest możliwość szybkiego i niezależnego przemieszczania się a w przypadku osób z niepełnosprawnością jest to także szansa na równorzędny udział w wycieczkach rowerowych i sposób na integrację z rówieśnikami. Jest sprawą oczywistą, że w większości przypadków jazda na handbike’u ma pozytywny rehabilitacyjny wpływ, poprawia ogólną wydolność i wytrzymałość organizmu, korzystnie wpływa na obniżenie „złego” cholesterolu i na unormowanie poziomu cukru. Obserwowany jest też lepszy przepływ krwi. Uczestnicy akcji, nauczyciele i młodzież z ZSIO i przedstawiciele Fundacji PRO BONUM wzięli też udział we wczorajszym, uroczystym otwarciu ścieżki pieszo-rowerowej, biegnącej wzdłuż ulicy Wieniawskiego.