Wniosek mogą złożyć osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązkowo podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności. Wniosek o abolicję mogą też złożyć spadkobiercy i osoby trzecie, wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
Jakie należności podlegają umorzeniu?
• składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności,
• składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umorzone składki na ubezpieczenia społeczne,
• odsetki za zwłokę naliczone od składek podlegających umorzeniu,
• opłata prolongacyjna, opłata dodatkowa, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu.
Osoby, które starają się o umorzenie należności w ramach ustawy abolicyjnej na dzień wydania decyzji o umorzeniu nie mogą mieć innych należności, które nie podlegają umorzeniu. Wyjątek stanowią należności z tytułu składek sprzed 31 grudnia 1998 r.
Należności, które nie podlegają umorzeniu, muszą być spłacone w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia lub w terminie wynikającym z zawartej umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty.
Osoby, które raz złożyły już wniosek o abolicję, otrzymały decyzję o warunkach umorzenia i w ciągu 12 miesięcy nie udało im się spłacić należności – mogą złożyć taki wniosek jeszcze raz. Po otrzymaniu decyzji o warunkach umorzenia będą miały kolejne 12 miesięcy na ich spłatę i umorzenie długu.
Wnioski w sprawie umorzenia należności dostępne są:
• na stronie www.zus.pl,
• na Sali Obsługi Klientów w każdej jednostce ZUS (wykaz jednostek oraz ich adresów i numerów telefonów znajduje się na stronie www.zus.pl.