Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3132
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Środa, 14 kwietnia 2010, 12:39
Aktualizacja: Czwartek, 15 kwietnia 2010, 7:54
Autor: Sven
Wałbrzych: 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej
Rocznicę Zbrodni Katyńskiej obchodziły tysiące wałbrzyszan
Fot. Krzysztof Żarkowski
W Wałbrzychu, podobnie jak w wielu innych miastach Polski, uczczona została 70. rocznica bestialskiego ludobójstwa na przedstawicielach narodu polskiego.

Egzekucji dokonano w kwietniu 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Kalininie, Mińsku, Kijowie, Chersoniu, a potem jeszcze w wielu innych miejscach.

Zginęło według różnych źródeł od 22 do 26 tysięcy polskich patriotów. Wśród nich byli oficerowie i żołnierze, policjanci, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, duchowni różnych wyznań, artyści, ziemianie, urzędnicy oraz przedstawiciele wielu innych zawodów i środowisk. Łączyło ich jedno – byli elitą narodu i państwa, które dopiero odradzało się po okresie zaborów. A to, że naród trudno się odradza, widać na każdym kroku. Po dwudziestu latach od upadku komunizmu wciąż borykamy się ze zmorami z przeszłości. Dlatego ludziom, którzy oddali życie za naszą wolność należy się szacunek i cześć. Takie uroczystości jak ta ostatnia właśnie temu mają służyć. Niestety los dopisał kolejny fatalny rozdział w naszych dziejach w głównej roli z tymi, którzy lecieli, aby złożyć hołd i w hołdzie zginęli.

Uroczystości wałbrzyskie miały dwie części. Najpierw w Teatrze Lalki i Aktora, do którego przybyli przedstawiciele Władz Miasta, Starostwa Powiatowego, młodzież i nauczyciele wałbrzyskich szkół, zaprezentowana została sztuka pt. „Guziki”. Przygotowało ją Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek. Przedstawienie było prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu, opartą nie tylko na treści programu szkolnego, ale także na przekazywanej z pokolenia na pokolenie rodzinnej tradycji. Tytułowe guziki, znalezione na strychu i wykorzystywane do zabawy, są pamiątką po zamordowanym w Katyniu pradziadku. Pozostały po nim również listy z niewoli i zawiadomienie o śmierci. Opowiada o tym babcia na lekcji historii w liceum, do którego chodzi wnuczka. Refleksyjna, wzruszająca, ale i bogata faktograficznie treść sztuki, wzbogacona została kilkoma utworami muzycznymi. Między innymi zaśpiewany został „Ostatni list” Lecha Makowieckiego i „Katyń” Jacka Kaczmarskiego.

Po przedstawieniu Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski wygłosił krótkie przemówienie na temat wydarzeń sprzed 70 lat jak i sprzed kilku dni.
Kamil Stiel z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej skupił się na faktach historycznych oraz politycznym aspekcie tzw. kłamstwa katyńskiego. Według niego, skutki fałszowania i zacierania śladów katyńskiego ludobójstwa do dziś ciążą na stosunkach polsko – rosyjskich, a zmiana tego stanu jest możliwa tylko po całkowitym wyjaśnieniu wydarzeń z tamtych lat.

W kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika odbyła się msza w hołdzie Ofiarom Katynia. Pamiątkowa tablica ku czci zamordowanym została ufundowana w 1990 roku, w 50. rocznicę tego wydarzenia. Przybyli na uroczystość uczniowie, harcerze, kombatanci, Sybiracy i przedstawiciele władz, złożyli pod tablicą wieńce, kwiaty i zapalili znicze.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group