Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3145
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Związki zawodowe rosną w siłę

Niedziela, 5 sierpnia 2018, 6:37
Autor: red
Kraj: Związki zawodowe rosną w siłę
Fot. red
25 lipca Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza długo oczekiwane zmiany w zakresie wolności związkowych. Zmiany mają obowiązywać od stycznia 2019 r. i umożliwiają objęcie prawem tworzenia organizacji związkowych i wstępowania do nich, wszystkim osobom świadczącym pracę, bez względu na podstawę zatrudnienia.

Nowelizacja objęła zakresem zrzeszania się osoby, które na gruncie konstytucyjnym i prawnomiędzynarodowym mogą być zaliczane do kategorii osób pracujących w tym zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego i samozatrudnionych. Na mocy znowelizowanych przepisów rozszerzony został zakres podmiotowy wolności zrzeszania się w związkach zawodowych czego od dawna domagały się związki zawodowe.

– Mamy z czego się cieszyć, ponieważ zrealizowane zostały ważne postulaty związku zawodowego. Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje teraz osobom wykonującym pracę zarobkową, nie tylko pracownikom na umowach o pracę, a to oznacza objęcie tysięcy osób m.in. na umowach zlecenia, gdy wstąpią do związku zawodowego, obroną związku – mówi Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

Nowe przepisy wprowadzają dalej idące zmiany z którymi związkowcy muszą się zapoznać ale mają na to czas aż 6 miesięcy, bo zmiany wejdą w życie w styczniu 2019 r. Zmianie ulegają m.in. progi reprezentatywności. Inaczej jest też uregulowana kwestia obowiązków informacyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami zakładowa organizacja związkowa przedstawia pracodawcy co 6 miesięcy – według stanu na 30 czerwca i 31 grudnia danego roku – w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym okresie, informację o liczbie członków, z wyjątkiem organizacji, która została utworzona w ciągu 6-miesięcznego okresu sprawozdawczego. Zupełną nowością wynikającą z naszej skargi do MOP jest rozszerzenie ochrony związkowej na inne niż pracownicy osoby np. zleceniobiorców. Podnosi się argument, że tego Trybunał Konstytucyjny nie kazał zmieniać więc nowelizacja jest za szeroka Związki przypominają, że zmiany nakazała Międzynarodowa Organizacja Pracy i nowe przepisy realizują standardy MOP w zakresie ochrony działaczy związkowych.

Źródło: Solidarność Dolny Śląsk

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group