Już w lipcu tego roku prezydent powołał do życia Zespół ds. Programu "Zielony Wałbrzych 2020". W jego skład wchodzą: Jerzy Ignaszak – WFOŚiGW) – przewodniczący Zespołu, Marek Małecki (MZB), Piotr Kruczkowski (PEC), Grażyna Gugała (SM "Podzamcze"), Teresa Zarodkiewicz (WIOŚ), Alicja Skrętkowicz (PSS-E), Anna Kaczmarek (WZWiK), Ewa Grabowska-Ocimek (RZGW), Marta Nawrocka (SM "Górnik"), Ewa Grabarz (SM "Górnik"), Adam Pałka (SM "Skarbek"), Andrzej Welc (ZDKiUM), Aleksandra Winiarska (UM Wałbrzych), Wiesław Sójka (UM Wałbrzych), Beata Woźniak (UM Wałbrzych).
- Wraz z gronem moich współpracowników doszliśmy do wniosku, że trzeba stworzyć Zespół fachowców z różnych branż i dziedzin, który to Zespół odpowie na pytanie, w jakim kierunku powinien pójść Wałbrzych, jeśli chodzi o ochronę środowiska – tłumaczy prezydent Roman Szełemej. - Uważamy, że data 2020 jest optymalna, by wdrożyć rozwiązania, które proponujemy i które wpłyną na poprawę jakości życia wałbrzyszan.
Zgodnie z założeniami, Wałbrzych ma być miastem zielonym i przykładem, jak miasto poprzemysłowe może przeistoczyć się w miasto czyste i przyjazne dla środowiska i mieszkańców.
- Te działania, które zaplanowaliśmy, mają spowodować poprawę stanu środowiska w Wałbrzychu – mówi Jerzy Ignaszak, przewodniczący Zespołu. - Jestem pewien, że jeśli uda nam się te projekty wprowadzić w życie, to Wałbrzych zrobi duży krok naprzód.
Celem projektu "Zielony Wałbrzych 2020" jest przede wszystkim spowodowanie, by miasto było ekologiczne i czyste. Projekt opiera się na 7 obszarach działań:
I – Rowerowy Wałbrzych – co roku ma być budowanych 5-10 km ścieżek rowerowych.
II – Czysta Woda – przyłączanie się mieszkańców do istniejącej sieci kanalizacyjnej, powstawanie przydomowych oczyszczalni ścieków, oczyszczanie wód powierzchniowych, zarybianie Pełcznicy.
III – Transport publiczny – stworzenie warunków zachęcających wałbrzyszan do jak najczęstszego korzystania z komunikacji miejskiej i stworzenie alternatywy dla transportu samochodowego.
IV – Powietrze – chodzi o całoroczne utrzymanie parametrów zanieczyszczeń w granicach normy, a także o wcielenie w życie programu ograniczenia niskiej emisji.
V – Odpady – w 2020 roku wszyscy mieszkańcy Wałbrzycha w założeniu mają segregować odpady, a także mają zostać podjęte działania zmierzające do tego, by Wałbrzych był miastem bez azbestu i bez składowisk odpadów (oprócz tych komunalnych).
VI – Zieleń – zalesianie hałd i zamykanie składowisk odpadów, a także stworzenie stanowiska ogrodnika miejskiego, który będzie odpowiedzialny za gospodarowanie zielenią miejską.
VII – Edukacja – prowadzenie intensywnej kampanii edukacyjno-informacyjnej wśród mieszkańców miasta.