Co roku obowiązuje inna tematyka, która podkreśla ważną płaszczyznę problemów, w obszarze zdrowia publicznego na świecie.
W tym roku tematem przewodnim jest nadciśnienie tętnicze. W ramach programu „Nasze zdrowie w naszych rękach” i w związku z obchodami Dnia Zdrowia, 8 kwietnia bieżącego roku, zorganizowano pogadankę na temat schorzeń związanych z układem krążenia.
W spotkaniu wzięły udział klasy rejonowe Publicznego Gimnazjum nr 3 oraz klasy przysposabiające do zawodu. Łącznie 58 osób. Spotkanie poprowadziły wychowawca 1-30 Hufca Pracy Kamila Wybraniec oraz pielęgniarka Teresa Surosz. Uświadomiono uczestników, że nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Powikłania związane z nieleczonym wysokim lub niskim ciśnieniem mogą powodować zawały serca i udary mózgu. Następują one nagle i mogą być przyczyną śmierci, jeśli nie zostaną w porę rozpoznane i jeżeli choremu nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc lekarska. Statystyki mówią, że takich przypadków jest wiele i kończą się one zwykle zgonem. Wpływ na tego rodzaju choroby ma przede wszystkim zły tryb życia, jaki ludzie prowadzą, a są to używki, niewłaściwa diet, brak ruchu, życie w nieustannym stresie. Ewentualnym powikłaniom można zapobiec. Otóż należy czynnie uprawiać sport, zrezygnować z używek, z tak zwanego śmieciowego jedzenia, unikać sytuacji stresogennych. Młodzież uzyskała informacje na temat klasyfikacji ciśnienia tętniczego (mmHg) (wg.ESH/ESC 2007).
Na koniec zajęć, chętni uczestnicy mogli zmierzyć ciśnienie za pomocą elektronicznego aparatu oraz klasyczną metodą. Okazało się, że ciśnienie optymalne miało tylko kilka osób, spośród kilkunastu, które dokonały pomiaru. Uczniowie zostali zachęceni do częstych kontroli swojego zdrowia oraz do zmiany trybu życia. Może to tylko pozytywnie wpłynąć w przyszłości na ich kondycję fizyczną.
Celem zajęć było podniesienie świadomości uczestników na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego; edukacja zdrowotna w zakresie zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi i jego powikłaniom; zwrócenie uwagi na zbawienny wpływ prowadzenia zdrowego trybu życia.