Zakres tematyczny spraw zgłaszanych przez konsumentów jest bardzo duży i śmiało można go nazwać katalogiem otwartym. - Problematyka spraw, którymi zajmuje się Powiatowy Rzecznik Konsumentów i kategorie „zarzutów” pod adresem przedsiębiorców, są bardzo różnorodne i dotyczą wielu dziedzin życia. Większość problemów, z jakimi zgłaszają się mieszkańcy, dotyczy ignorowania przez sprzedawców uprawnień wynikających z przepisów ustawy o sprzedaży konsumenckiej. Nieprawidłowości dotyczą też umów zawieranych na odległość, przede wszystkim drogą internetową i telefonicznie i poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli na pokazach i prezentacjach – mówi Danuta Mazur, która pełni funkcję powiatowego rzecznika konsumentów.
Wzrasta także ilość sporów wynikających z umów o świadczenie usług finansowych, ubezpieczeniowych, turystycznych, telekomunikacyjnych i edukacyjnych. - Sytuacja gospodarcza spowodowała duży ruch na rynku nieruchomości, a co za tym idzie wzrost spraw dotyczących umów między konsumentami a deweloperami. Zapisy tych kontraktów często odbiegają od przepisów prawa, a ze względu na znaczny koszt transakcji mediacje są bardzo trudne i wymagają ogromnego wyczucia i dyplomacji – przestrzega Powiatowy Rzecznik Konsumentów.
Są też wieści optymistyczne. Zdaniem świdnickiego rzecznika, poprawiły się relacje z bankami, dzięki czemu nieporozumienia i spory wynikające z umów kredytowych, zazwyczaj kończą się na korzyść klientów. - Generalnie ilość spraw wzrasta corocznie i ta tendencja będzie się utrzymywała. Gospodarka rozwija się, obrót towarami i usługami jest coraz szybszy, pojawiają się nowe produkty i metody dystrybucji, zmieniają się przepisy – stąd problemów i sporów musi być więcej – dodaje Danuta Mazur.
Ważne jest to, aby pamiętać, iż wszyscy jesteśmy konsumentami i każdego dnia wielokrotnie zawieramy różnego rodzaju umowy, nawet jeśli nie podpisujemy dokumentów. Korzystamy przecież z prądu, wody, gazu, telefonów, telewizji, radia, poczty, Internetu; jeździmy samochodami, autobusami, koleją, kupujemy produkty spożywcze, przemysłowe, odzież, prasę i całą masę innych rzeczy. Wyjeżdżamy na wymarzone urlopy i wycieczki, budujemy domy, remontujemy mieszkania. W takim gąszczu transakcji nie sposób uchronić się przed nieprawidłowościami, błędami, pomyłkami, a w konsekwencji reklamacjami. - Zawsze należy przemyśleć, zastanowić się spokojnie i bez emocji, czy dany towar jest na pewno potrzebny. Sprzedawca nie ma obowiązku przyjmować do zwrotu towaru, który nie ma wad, a jedynie przestał się podobać lub okazał się być zbędny. Wielkim kłopotem dla konsumentów, a przy okazji dla rzecznika, są transakcje internetowe. Klienci zamawiają różne towary, opierając się na fotografiach zamieszczonych na stronach www, często nie czytając przedtem regulaminów i nie zapoznając się wcześniej z przepisami prawa. Rozczarowanie pojawia się z chwilą otrzymania przesyłki i obejrzenia towaru lub w przypadku ujawnienia się wady. Podstawowa zasada to czytać regulaminy, cenniki i zasady promocji. Towar kupiony przez Internet od przedsiębiorcy można oddać w terminie 10 dni bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Nie wolno go jednak używać! – ostrzega Danuta Mazur.
Powiatowy Rzecznik Konsumentów urzęduje w Starostwie Powiatowym przy ul. M.Skłodowskiej-Curie 7, tel. 074 85 00 406, e-mail: prk@powiat.swidnica.pl., godziny przyjęć interesantów: poniedziałek 9 – 13; wtorek 11 – 13; czwartek 9 – 13.
Warto odwiedzić także poniższe strony:
Federacja Konsumentów - www.federacja-konsumentow.org.pl
Stowarzyszenie Konsumentów Polskich - www.skp.pl
Europejskie Centrum Konsumeckie - www.konsument.gov.pl
Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej - www.giih.gov.pl
Urząd Komunikacji Elektronicznej - www.uke.gov.pl
Arbiter bankowy - www.zbp.pl
Rzecznik Ubezpieczonych - www.rzu.gov.pl
Spółdzielczy Arbitraż Konsumencki - www.skok.pl
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich - www.rpo.gov.pl
Urząd Regulacji Energetyki - www.ure.gov.pl
Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji - www.irwik.waw.pl
Instytut Żywności i Żywienia - www.izz.waw.pl