Przy takiej pogodzie ważne staje się ogrzewanie mieszkań i jego koszty. Żeby zmniejszyć koszty ogrzewania należy zastosować się do kilku wskazówek. Należy pamiętać o zamykaniu drzwi wejściowych oraz okien w korytarzach i piwnicach. Niestety, w wielu przypadkach ludzie po prostu tego obowiązku nie przestrzegają.
- Zwróciłem kiedyś uwagę młodemu człowiekowi, żeby zamknął drzwi od korytarza, to zostałem wyśmiany – mówi Jan Boczek z wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze.
Należy również pamiętać, że kiedy wychodzimy z domu, powinniśmy zmniejszyć poziom ogrzewania, a gdy wietrzymy mieszkanie należy zakręcać zawory przygrzejnikowe. Nie powinniśmy też zasłaniać grzejników meblami, gdyż zakłóca to naturalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. W okresie niskich temperatur należy pamiętać o tym, aby zbyt gwałtownie nie wyziębiać pomieszczeń i budynków, bowiem ich powtórne ogrzanie będzie wymagało zużycia znacznie większej ilości ciepła.
- To klient decyduje o swoim komforcie cieplnym, czyli zarówno o terminie jak i temperaturze dostawy ciepła. Oczywiście na zimę gromadzimy zawsze większe zapasy węgla, bo to szczyt największego zapotrzebowania na ciepło, ale okres niższych temperatur zewnętrznych, z którymi mamy obecnie do czynienia, nie jest dla nas ani zaskoczeniem, ani problemem – mówi Andrzej Burkowski, Prezes Zarządu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. – Zima to dla nas warunki naturalne. My czekamy na nią i przygotowujemy się do niej w pozostałych okresach roku, budując nową i sukcesywnie modernizując przestarzałą infrastrukturę – dodaje.
W zimie rośnie także zagrożenie spowodowane korzystaniem z innych sposobów ogrzewania. Według danych zgromadzonych przez Komendę Główną Straży Pożarnej, awarie i nieprawidłowe korzystanie z ogrzewania elektrycznego, na paliwa płynne, węgiel lub gaz były w ostatnim roku prawdopodobną przyczyną ponad 13 tysięcy pożarów.