Celem projektu jest stworzenie nowego produktu turystycznego jako pilotażowej kompleksowej oferty turystyki na polsko-czeskim pograniczu . Via botanica będzie miała swój początek/miejsce docelowe zarówno po stronie czeskiej, jak i polskiej, gdzie partnerzy zbudują centra dla odwiedzających. Współpraca 2 partnerów projektu i 9 kolejnych uczestników projektu pozwoli zaoferować potencjał czesko-polskiego pogranicza docelowej grupie odwiedzających.
Wśród zadań inwestycyjnych po stronie polskiej będą m.in.:
-Rewaloryzacja Tarasu Wejściowego wraz z pracami konserwatorskimi muru południowego przy budynku Hotelu Książ
-Toalety ogólnodostępne w kompleksie zamkowym
-Rewaloryzacja i renaturyzacja stawu zlokalizowanego w parku przy Książu
-Utworzenie nowego Centrum Informacji Turystycznej w Budynku Bramnym.
Historycznie turystka ogrodowa była jedną z najpopularniejszych form turystyki na pograniczu polsko-czeskim. Już u schyłku XVIII w. parki w Bukowcu, Książu wraz z upiększonymi terenami górskimi stały się celem podróżników i kuracjuszy, przybywających z różnych części Europy. O znaczeniu ogrodów świadczą zachowane do dziś grafiki i pocztówki, masowo drukowane jako pamiątki dla odwiedzających oraz liczne relacje, tak znakomitych gości, jak księżnej Izabeli Czartoryskiej (1745-1835), czy amerykańskiego ambasadora, a późniejszego prezydenta Johna Quincyego Adams (1767-1848).
Zadanie jest realizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Termin zakończenia projektu to 30 października 2026 roku.