Warsztaty odbyły się w dniach 19-23 czerwca 2020 r. zarówno w plenerze (na terenie GOKu w Witkowie) oraz
w pomieszczeniach czarnoborskiej B+CK.
Od wieków początek lata był okazją do radosnego świętowania. Wyrazem tego były obyczaje związane z Kupalnocką hucznie obchodzoną już od czasów pierwszych Słowian z 21/22 czerwca. Natomiast chrześcijańskim odpowiednikiem słowiańskiej Kupalnocki zwanej też Sobótką stała się Noc Świętojańska przypadająca z 23/24 czerwca (w wigilię Św. Jana). W czasie tym rozpalano ogniska, tańczono wokół nich, do tradycji należało też wicie i puszczanie wianków na wodę.
W tę jedną, jedyną noc miał zakwitać kwiat paproci, a jego odnalezienie gwarantowało szczęście i bogactwo.
Podczas czarnoborskich warsztatów nie mogło więc zbraknąć wicia wianków (oczywiście z kwiatów polnych i ziół) oraz poszukiwań magicznego kwiatu paproci. Poszukiwania miały charakter gry terenowej, pełnej zagadek, rebusów i zadań podczas, których uczestnicy mieli okazję poznać zwyczaje świętojańskie, nazwy roślin, kwiatów, a także teksty literackie poświęcone temu świętu. Jak się okazuje najtrudniejszym zadaniem było odszyfrowanie fragment tekstu "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" autorstwa mistrza Jana Kochanowskiego.
Podczas warsztatów dopisała zarówno pogoda jak i dobry nastrój, odnaleziony też został kwiat paproci, a wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "INVEST-PARK".